<
1.kolo
>
  #KlubZZBRB
  11.FC Slovácko000
  2AC Sparta Praha000
  3Bohemians Praha 1905000
  4FC Baník Ostrava000
  5FC Fastav Zlín000
  6FC Slovan Liberec000
  7FC Vysočina Jihlava000
  8FC Viktoria Plzeň000
  9FC Zbrojovka Brno000
  10FK Dukla Praha000
  11FK Jablonec000
  12FK Mladá Boleslav000
  13FK Teplice000
  14MFK Karviná000
  15SK Sigma Olomouc000
  16SK Slavia Praha000

  Sparta v Evropě opět nechybí, poprvé od roku 2009 se do ní vrací i Slavia

  Sezonu bez evropských pohárů si na Spartě nedovedou představit. Fanoušci letenského celku se mohou těšit už na třiadvacátou účast v evropských soutěžích a jistě věří, že bude stejně úspěšná jako ta uplynulá. Naopak Slavia se do Evropy vrací po dlouhých letech, zatímco Plzeň se mezi evropské celky podívá posedmé.

  Sparta v Evropě opět nechybí, poprvé od roku 2009 se do ní vrací i Slavia

  Od počátku samostatné české soutěže mají fotbaloví příznivci jednu jistotu - účast Sparty v evropských pohárech. Jinak tomu není ani po uplynulé sezoně, ve které sparťané skončili na druhém místě a mohou se těšit na souboj v předkole Ligy mistrů.

  Pro Spartu se bude jednat od sezony 1994/1995 o třiadvacátou účast v jednom z evropských pohárů a celkově v nich chyběla naposledy v ročníku 1982/1983. Dlouhé roky ji pravidelně doplňovali fotbalisté Slavie, kteří se ovšem v Evropě představili naposledy v roce 2009, kdy nepostoupili ze základní skupiny Evropské ligy.

  Od té doby byly evropské soutěže pro sešívané zakleté, ale o to víc si mužstvo Dušana Uhrina mladšího užilo radostnou euforii po triumfu Mladé Boleslavi v českém poháru. To společně s pátým místem totiž zajistilo Slavii návrat do Evropské ligy a celkově sedmnáctou účast v pohárové Evropě.

  Pražská "S" stíhá liberecký Slovan, jenž ve skromnějších podmínkách dokázal dosáhnout na několik evropských úspěchů. V poslední, celkově desáté sezoně, sice nepostoupil ze skupiny Evropské ligy, ale jeho tažení včetně výher v Groningenu či Marseille zaujalo řadu odborníků i fanoušků.

  Svěřenci Jindřicha Trpišovského se tak těší na jedenáctou sezonu v Evropě, zatímco pro čtvrtou Mladou Boleslav a mistra z Plzně se bude jednat teprve o sedmou účast. Celkem se do evropských pohárů podívalo čtrnáct českých klubů, z nichž tři už v první lize nenajdete a jeden se do ní vrací.

  Jednou se do evropských pohárů podívaly Drnovice s nováčkem z Hradce Králové. Naopak Žižkov s Ostravou mají čtyři účasti, ale další v následující sezoně nepřidjaí, protože viktoriáni bojují v ČFL a Baník poprvé v historii sestoupil do druhé ligy.

  Největším úspěchem je účast Slavie v semifinále Poháru UEFA v roce 1996, kde podlehla francouzskému Bordeaux. Později se slávisté podívali do čtvrtfinále (1998, 2000) a stejně daleko došel i Liberec během své historické jízdy v roce 2002.

  Na úspěchy dvou rivalů navázala v uplynulé sezoně Sparta, jejíž cesta Evropskou ligou skončila až ve čtvrtfinálovém dvojutkání s Villarrealem. Nutno podotknout, že se obě soutěže lišily ve svém herním systému. 

  V české lize ale najdete řadu týmů, které sní o tom, že se dostanou do zmíněné společnosti českých zástupců v Evropě. Překvapí Slovácko, Bohemians či někdo další?


  FOTO: ČTK, LFA

  K tématu