<
4.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň36:09
  2SK Slavia Praha33:07
  3SK Sigma Olomouc34:36
  41.FC Slovácko36:35
  5AC Sparta Praha33:25
  6Bohemians Praha 190533:25
  7MFK Karviná34:34
  8FK Teplice34:34
  9FC Slovan Liberec33:34
  10FC Baník Ostrava35:64
  11FC Fastav Zlín32:33
  12FK Dukla Praha32:73
  13FK Jablonec32:32
  14FK Mladá Boleslav32:41
  15FC Zbrojovka Brno32:51
  16FC Vysočina Jihlava30:41

  Trenér Zlína Páník: Vukadinovič má potenciál stát se hlavní hvězdou ligy

  Jsou jednoznačně nejpříjemnějším překvapením podzimu! Fotbalisté Zlína nepřestávají udivovat fanoušky i odborníky a tři kola před zimní pauzou stále drží skvělé druhé místo o čtyři body za vedoucí Plzní. Co na formu "ševců" říká ten nejpovolanější - trenér Bohumil Páník?

  Trenér Zlína Páník: Vukadinovič má potenciál stát se hlavní hvězdou ligy

  Jak si užíváte pocit z druhého místa v tabulce? Zdá se, že zlínská pohádka ještě zdaleka nekončí...
  Pracujeme tvrdě, to není otazka užívání si. Čekají nás poslední tři podzimní zápasy a hráči dostali domácí úkol se co nejlépe připravit na nejbližšího soupeře. Ty tři zbývající utkání do zimy totiž budou hodně důležité. Rozhodnou o tom, zda jaro začneme v první pětce soutěže.

  Zlín prožil tři zápasy bez vítězství. Nebál jste se trochu, že je euforie pryč?
  Vždycky musíte věřit svému mužstvu. My si důkladně vyhodnocujeme každý zápas, nedíváme se doleva ani doprava. Máme své vlastní hodnocení, a i když zápas vyhrajeme, přesně si pojmenujeme, díky čemu se tak stalo. Navíc jedeme na dobré vlně. Uteklo nám pouze utkání v Teplicích, kterým jsme nebyli schopní vzdorovat, ale i k tomu jsme si řekli své. Naopak nás zase povzbudilo pohárové utkání se Spartou. Rozhodlo se až v prodloužení, které nás stálo spoustu sil, ale nakonec se postup povedl. Jen jsme museli trochu pozměnit organizaci hry. Abychom s hráči, co byli k dispozici, mohli praktikovat náš fotbal.

  Jak si zlínskou slávu užívají lidé ve městě? Zastavují vás občas a gratulují?
  Prožíváme docela zajímavé období. Ve Zlíně se fotbal pořád srovnává s hokejem, který teď malinko strádá. Zato z fotbalu chodí lidé s úsměvem a ta pohodová atmosféra je cítit na každém kroku. Ve firmách, v obchodech i jen tak na ulici. O nějaké přehnané euforii bych ale zase nemluvil. Někteří fanoušci jsou sice možná optimištičtí, než by měli být, ale my v klubu zůstáváme nad věcí. Panuje tu absolutní jednota mezi vedením a kabinou a nenecháme se žádným způsobem zviklat.

  Zlínu se ale vede natolik, že logicky roste zájem o jeho hráče. Nemáte obavy ze ze zimního výprodeje?

  Já bych zatím nepředbíhal. My teď hlavně chceme vybojovat co nejlepší výchozí pozici pro jarní část sezony. Potom se na to třeba kluci podívají jinak a budou tu chtít zůstat. Vždyť mohou hrát o mnohem vyšší cíle, než které tady byly kdy řečeny a deklarovány.

  Nesmírně zajímavým jménem v týmu je Srb Vukadin Vukadinovič. Co říkáte na jeho formu a myslíte, že se může prosadit i ve vetším klubu, než je Zlín?
  Tak Vuky je velice zajímavý hráč. Vidím, že se neustále zlepšuje. Najednou ukazuje na hřišti věci, o kterých jsme ani nemysleli, že je dovede. Dokáže se podřídit danému systému hry a umí se zorientovat ve volném i zahuštěném prostoru. Navíc má výborný přístup. Proto bych se vůbec nedivil, kdyby udělal velký skok a šel někam do zahraničí. Je ohromně rychlý a má výtečnou estetiku pohybu, k tomu připočtěte mentální vyspělost a schopnost reagovat na vývoj hry. Zlín tak pro něj rozhodně může být jen jakýmsi mezistupněm na cestě dál. 

  Vukadinovič přemýšlí o tom, že by požádal o české občanství. Doporučil byste ho do reprezentace?
  Už jsem nekde říkal, že typologicky podobného hráče s takovou rychlostí tady nemáme. Navíc má potenciál se neustále zlepšovat a stát se hlavní hvězdou ligy. Pro nároďák by byl zajímavý hráč. A zápas s Norskem ostatně ukázal, jak to mohou noví kluci oživit. Výsledek udělali hlavně ti, co měli s reprezentací jen žádné nebo velmi malé zkušenosti.

  Další interesantní příběh píše Bosňan Haris Harba, jenž před příchodem do Zlína dlouhodobě výkonnostně stagnoval. Věřil jste, že až takhle rozkvete?

  Já Harise znám už dlouho. Viděl jsem ho na turnaji, kde jsme byli společně s Jihlavou a kde on nastřílel asi čtyři branky, z toho tři v jednom zápase. Přesvědčil jsem se, jak se dokáže pohybovat v zahuštěném prostoru ve vápně. Prakticky si tam dělal, co chtěl. A taky je vyjímečný tím, že je střelec- levák. Takových je v lize hodně málo. Navíc má průpravu z futsalu, kde útočil na malou bránu. Ta ve fotbale je mnohem větší, takže Haris nemá problém skórovat.

  Když jsem zmínil možný výprodej, nebude to náhodou obráceně? Nepožádáte vzhledem k tomu, že máte nečekanou možnost bojovat o poháry, v zimě vedení o posílení kádru?
  I o tom se v klubu bavíme a samozřejmě existují dvě cesty. Jednou z nich je náš kádr udržet s tím, že když budeme cítit potřebu ho ještě posílit, tak to také uděláme. Abychom na jaře byli ještě silnější než doposud.

  A co vy osobně? Není pro vás Zlín už trochu malý?
  Já o této otázce do médií nehovořím. Přijde mi to zcestné, protože zde mám do léta smlouvu. Když mužstvo něco začuchá, může se to otočit proti vám. Já ale každopádně s nikým nejednám a ani mě to nezajímá. Dokud mi tu neskončí smlouva nebo mi klub nenabídne její prodloužení, nebude se o mé budoucnosti s nikým bavit. Ona je to totiž velice nebezpečná věc. Pokud si začnete pohrávat s myšlenkou, že půjdete jinam, váš tým může cítit nevděk. Proto tohle nikdy neudělám. Nedopustím, aby mé mužstvo nějak trpělo. 

  Do konce podzimu ještě hrajete v Jihlavě, doma s Duklou a na Slavii. S jakým bodovým ziskem byste byl v osobně spokojen?
  Nedávno jsem tvrdil, že bych na podzim rád uhrál metu 30 bodů. Takže teď to poupravím a řeknu, že těch bodů chci mít 32 a více. (Zlín má aktuálně 28 bodů - pozn. redakce).


  FOTO: ČTK

  K tématu