<
4.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň48:112
  2SK Sigma Olomouc47:39
  3SK Slavia Praha43:08
  4AC Sparta Praha44:28
  5FC Slovan Liberec46:37
  6Bohemians Praha 190543:26
  7FC Fastav Zlín43:36
  81.FC Slovácko46:45
  9FK Teplice47:65
  10FC Baník Ostrava48:95
  11MFK Karviná44:44
  12FK Dukla Praha44:94
  13FK Jablonec44:53
  14FK Mladá Boleslav42:71
  15FC Vysočina Jihlava41:61
  16FC Zbrojovka Brno42:81

  Zbrojovka pod lupou: Fantóm Škoda na vše nestačil, klub vyhlíží posily

  Hodně špatný podzim má za sebou brněnská Zbrojovka, jež chtěla bavit fanoušky ofenzivní hrou. Snaha se Jihomoravanům upřít rozhodně nedala, ale chyběly tomu výsledky. I proto je tradiční klubu až čtrnáctý a na jaře ho čeká tuhý boj o přežití. Bude u toho i nejlepší střelec týmu Michal Škoda?

  Zbrojovka pod lupou: Fantóm Škoda na vše nestačil, klub vyhlíží posily

  Vedení Zbrojovky sáhlo v létě k riskantnímu kroku. Ačkoli mužstvo obsadilo skvělou šestou příčku, funkci hlavního kouče opustil zkušený Václav Kotal a na jeho místo dorazil z nedalekého Slovácka progresivní Svatopluk Habanec. Ten přišel a jasnou vizí naučit Brňany hrát ofenzivněji.

  Podzim Brna v číslech:

  Střely: 

  192 (7. místo) 

  Fauly: 

  237 (8. místo)
  "Útočný fotbal chtějí produkovat všechna ligová mužstva, ale musí to mít účel. A účel znamená výsledek. Celý realizační tým tak pracuje na tom, aby to mělo smysl a náš styl se líbil i samotným hráčům," vyhlásil před sezonou Habanec, jenž dostal do týmu několik zajímavých posil včetně navrátilce Jana Poláka nebo konžského kreativce Francise Litsingiho.

  Místo posunu vzhůru však v Brně nastalo kruté vystřízlivění. Čtrnácté místo po podzimu je mnohem méně, než se čekalo. Hned v devíti brněnských zápasech se pak body rozdělovaly a Zbrojovka se tak stala remízovým králem ligy. Navíc nezářila ani herně... "Devět remíz v tříbodovém systému je příliš, ale na druhou stranu nás dělí pouhé tři bodíky od osmé příčky," snaží se Habanec najít pozitiva.

  Zbrojovku srážela především slabá produktivita a laciné chyby v defenzivě. I proto dokázala za celý podzim pouze dvakrát zvítězit, když vyhrála 1:0 doma se Slováckem a pak 2:1 na horké půdě Jablonce. Také se však zúčastnila dvou šestigólových přestřelek, když uhrála divokou remízu 3:3 v Mladé Boleslavi i doma se Spartou.

  Ani tyto výsledky ale nemohou zastřít skutečnost, že Zbrojovka na podzim zklamala. Navíc dostala hned 28 branek, což je druhý největší počet ze všech. Hůře už na tom v tomto směru byla pouze Příbram...

  "Jakoukoli paniku jsme si ale zakázali. Uvědomujeme si, že cesta, po níž jsme se vydali a kterou provázejí i změny ve struktuře klubu, je trnitá. Riziko, že nebudeme hned úspěšní, tu existovalo. Hodláme přes zimu zapracovat na mentální odolnosti mužstva. Budeme ji potřebovat!" uvedl pro Sport.cz majitel klubu Václav Bartoněk.

  A podobnou hantýrkou mluví i Habanec. "V tom, co jsme načali, budeme rozhodně pokračovat. Chceme být čím dál víc fotbaloví. Já určitě nebudu kluky učit odkopávat balóny na tribunu nebo jen nějak ukopávat výsledky," slíbil kouč, který od vedení žádá hotové posily. 

  Z Prešova už dorazil talentovaný záložník Olasunkanmi a další hráči by měli brzy následovat. Poptávka je hlavně po fotbalistech na oba kraje hřiště a zkušeném stoperovi. "Jednáme takřka pořád. Středního obránce máme vyhlédnutého ve druhé německé bundeslize. Je to podobný typ jako slávista Deli," prozradil Bartoněk a dodal: "Chystáme se oslovit Spartu i Slavii. Mají řadu výborných hráčů, které však na jaře nebudou potřebovat."

  Aby ale mohli přijít noví hráči, musí jiní odejít. Zbrojovka se tak už rozloučila se stoperem Jovanovičem i záložníky Paškem, Vávrou a Lackem. "S nimi bychom se dál neposunuli," prohlásil Habanec, jenž naopak dál počítá s uzdravujícím se Litsingim. "Má do tréninku velikou chuť, ale pokud by se neměl prosadit do užšího kádru, asi bychom ho vrátili Spartě," oznámil  Bartoněk.

  Alfou a omegou je však pro Brňany otázka setrvání ofenzivního univerzála Michala Škody. Ten na podzim překvapil fanoušky i odborníky, když dokázal nasázet parádních deset ligových gólů. Tím spolehlivě zastínil hlavního útočníka týmu Jakuba Řezníčka, především ale na sebe upoutal zájemce z ciziny. Ve 28 letech má navíc zřejmě jednu z posledních šancí na velký přestup ven.

  "Žádnou oficiální nabídku jsme prozatím nedostali. Až nějaká přijde, teprve potom se o tom můžeme bavit," prohlásil Bartoněk. Už dříve ale v médiícíh probleskly informace, že se o hvězdu Zbrojovky zajímají přední kluby z Polska.

  Pokud odejde, bude to pro tým značná rána. Vyvážit ji může snad jen comeback matadora Pavla Zavadila, jenž se po těžkém zranění dostal do hry už v závěru podzimu. Dokáže se na jaře vrátiti do své staré formy? Pomoci by nejen jemu mohla i striktní Habancova pravidla, co se týče zimní životosprávy. Za deset deka navíc totiž nastolil sankci tisíc korun.

  "Jsem známý tím, že neodpouštím ani deko. Rozumně uvažující fotbalista se s tím musí popasovat, měl by vědět, co dokáže do startu přípravy shodit," podotkl Habanec.

  Bude to však stačit k tomu, aby Zbrojovka vyletěla na jaře výš?


  FOTO: ČTK