<
5.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň48:112
  2SK Sigma Olomouc47:39
  3SK Slavia Praha43:08
  4AC Sparta Praha44:28
  5FC Slovan Liberec46:37
  6Bohemians Praha 190543:26
  7FC Fastav Zlín43:36
  81.FC Slovácko46:45
  9FK Teplice47:65
  10FC Baník Ostrava48:95
  11MFK Karviná44:44
  12FK Dukla Praha44:94
  13FK Jablonec44:53
  14FK Mladá Boleslav42:71
  15FC Vysočina Jihlava41:61
  16FC Zbrojovka Brno42:81

  Trenér Tobiáš: Sestup je poslední věc, na kterou myslím

  Už ve 38 letech se dočkal své první ligové mise ve funkci hlavního kouče. Progresivní lodivod Kamil Tobiáš dostal za úkol pozvednout trápící se Příbram, která je po podzimu tvrdě přikována ke dnu tabulky. Jakou cestou na to půjde, co říká na testované hráče a snažil se kontaktovat Romana Bednáře?

  Trenér Tobiáš: Sestup je poslední věc, na kterou myslím

  Příbram se v tabulce nachází bezmocně poslední. Váhal jste, zda ji v takové situaci převzít?
  O žádném váhání se tu nedá mluvit. Jedná se o mou první ligovou štaci v roli hlavního trenéra, takže jsem byl rozhodnutý hned.

  Berete to tak, že vlastně nemáte co ztratit? S Příbramí se počítá coby s prvním sestupujícím…
  Takhle bych to neřekl. Sestup při mém prvním angažmá není zrovna to, co bych si přál. Je to ta poslední věc, na kterou teď myslím. Spíš hledám cesty, jak tomu předejít.

  Je to teď pro vás hodně jiné, když jste z pozice asistenta povýšil do role hlavního kouče?
  De facto je to pořád stejné. Ale pozměnil se nám kádr, někteří hráči odešli a jiné zase zkoušíme. Hledáme ten optimální stav.

  Můžete prozradit, který ze zkoušených fotbalistů je blízko podpisu smlouvy?
  Od začátku přípravy s námi trénuje slávista Pepa Bazal, jenž vypadá velice dobře. Ten určitě patří do ligového kádru. Také Lukáš Lupták se Zdeňkem Linhartem prokázali svoje kvality. Testovaných hráčů tady máme pořád dost, ale tihle by nám rozhodně mohli pomohli.

  A co zkoušení fotbalisté ze zahraničí?
  Máme tu hráče ze Srbska i Itálie, z Vlašimi přišel Brazilec Frizoni. Všechny budeme pozorně sledovat a pak se rozhodneme, zda tady zůstanou.

  Jak vás mrzí, že do Dukly odešel útočník Patrik Brandner?
  Patrik je příbramský odchovanec a samozřejmě nás mrzí, že přestoupil. Pepa Bazal už však ukázal, že by mohl být adekvátní náhradou. Odchod Patrika by tak pro nás nemusela být až tak velká ztráta.

  Dlouhodobě stagnuje výkonnost Bosňana Aidina Mahmutoviče. Jak ho zase nakopnout?
  To sám nevím. Aidin je fotbalista, který má zkušenost i kvalitu. Bohužel ho ale potkalo období, kdy laburuje se zraněními a má tréninkový deficit. Jeho výkony to samozřejmě ovlivňuje. Musíme doufat, že se dá zdravotně do kupy a vrátí se do své bývalé formy. 

  Příbram měla obávaného střelce v Romanu Bednářovi, který v létě ukončil kariéru. Zkoušel jste ho přemluvit k návratu? Je to pro vás téma?
  S Romanem jsem mluvil. Je rozhodnutý, že kariéru už uzavřel a chce se věnovat rodině. Našemu týmu by jednoznačně pomohl, jeho rozhodnutí ale plně respektujeme. Přemluvit se nenechá.

  Váš otec Pavel Tobiáš zkoušel v Příbrami různé nápadité standardky. Půjdete teď v jeho stopách?
  Standardky jsou pochopitelně něco, co rozhoduje zápasy. V dnešní době je to velké procento. Budeme se tomu pečlivě věnovat, ale taky bude záležet, jaké typy hráčů nám zůstanou v kádru. Na tohle je ještě čas.

  Co by na jaře mělo být největší příbramskou zbraní? Vsadíte na zarputilou bojovnost?
  Určitě. Máme v mužstvu kvalitní fotbalisty a věříme, že nám tým podaří ještě vhodně doplnit. Když k tomu přidáme i bojovnost, tak pro každého soupeře můžeme být nebezpeční.

  V úvodu jara vás ale čeká přímo vražedný los. Jste na to vnitřně připravený?
  Tuhle otázku dostávám každý týden dvakrát, ale co znamená vražedný los? V prvním kole jedeme do Plzně, kde můžeme jen překvapit. Plzeň hraje o titul, my o záchranu. Ona musí, my můžeme. Prostě budeme bojovat a zkusíme uhrát co nejlepší výsledek. No a pak nás čeká doma Slavia, což podle mě není nehratelný zápas. Vždyť zrovna na Slavii chodí v Příbrami co nejvíc fanoušků. Bude skvělá atmosféra a já to utkání vidím jako zcela otevřené. Doma nejsme nikdy odevzdaný mančaft, navíc do Slavie přišlo několik nových hráčů a zkraje jara ještě nemusí být ve formě. Třetím soupeřem pak bude Liberec, jenž prožil podzim jako v těch nejčernějších snech. Dokonce dal ještě méně branek než my…Snažím se tedy hledat hlavně pozitiva. Zapíchnout první tři kola s tím, že to naplno rozbalíme až od čtvrtého, je podle mě nesmysl.


  FOTO: ČTK