<
4.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň36:09
  2SK Slavia Praha33:07
  3SK Sigma Olomouc34:36
  41.FC Slovácko36:35
  5AC Sparta Praha33:25
  6Bohemians Praha 190533:25
  7MFK Karviná34:34
  8FK Teplice34:34
  9FC Slovan Liberec33:34
  10FC Baník Ostrava35:64
  11FC Fastav Zlín32:33
  12FK Dukla Praha32:73
  13FK Jablonec32:32
  14FK Mladá Boleslav32:41
  15FC Zbrojovka Brno32:51
  16FC Vysočina Jihlava30:41

  Experti před ligou se shodnou: Plzeň získá titul, Příbram už nemá naději

  Už tuto sobotu startuje jarní část ePojisteni.cz ligy. Vybrali jsme sedm ožehavých otázek, s nimiž jsme se obrátili na pět fotbalových osobností. Kdo podle nich získá titul, co prorokují Zlínu či jaký kanonýr ovládne střelecké závody?

  Experti před ligou se shodnou: Plzeň získá titul, Příbram už nemá naději
  Kdo vyhraje titul?

  Martin Hyský:
  Všechny tři týmy v čele mají reálnou šanci. Nejvíc ale věřím Plzni, která má bodový náskok i zápas k dobru. Navíc disponuje zkušeným kádrem a v zimě rozumně posílila.

  Leoš Kalvoda:
  Úplného favorita nemám. Je jasné, že se o to popere trojka Plzeň, Slavia, Sparta. Ale kdo z nich to bude, nedokážu odhadnout. Jinak bych si na něj vsadil…

  František Komňacký:

  Plzeň. A to proto, že má nejlepší výchozí pozici, konsolidovaný kádr a nehraje žádnou jinou soutěž.


  Petr Uličný:
  Působil jsem v Plzni i ve Slavii a musím říct Plzeň. Disponuje kvalitním mužstvem a po podzimu má na čele náskok, což může rozhodnout.

  Ladislav Vízek:
  Vypadá to na Plzeň. A já jí věřím také. Má fotbalový a zkušený mančaft, v němž nenastává žádný velký pohyb. Na jaře rozhodně nic nepodcení. Pro mě to je super velký favorit.

  Kdo získal nejlepší zimní posilu?

  Martin Hyský:
  To ukážou až jarní boje. Z té špičky posiloval každý, nebývalo zvykem, aby v zimním přestupním období probíhalo tolik změn. Nejvíc nečitelná je pro mě každopádně Slavia, která těch přestupů udělala možná až moc. Nikdo neví, jak to tam bude vypadat a kolik nových hráčů bude vůbec hrát. Ale jestli získala Slavia tu nejlepší posilu ze všech, na to teď nedokážu odpovědět. Třeba se jí stane někdo z menších klubů. 

  Leoš Kalvoda:
  Kádr obměnilo hodně týmů včetně Mladé Boleslavi. Nejvíce ale posilovala Slavia. Jestli však ulovila toho nejlepšího hráče, je těžké nyní tipovat. To vždycky ukážou až mistrovské zápasy.

  František Komňacký:
  Já jsem hodně zvědavý na Ivanschitze. Jak si ho pamatuji, mohl by to být hráč, který dá Plzni ještě větší kreativitu. Má skvělé fotbalové myšlení i přehled ve hře. Samozřejmě ale nevím, jak má natrénováno. Jeho potenciál je však pořád obrovský.


  Petr Uličný:
  Kvalitním hráčem je určitě Néstor ze Sparty.

  Ladislav Vízek:
  Nejvíc posilovala Slavia, Plzeň zase ulovila hotového hráče… Těžko říct. Už jsem se spletl s Van Kesselem a nechci udělat další chybu. Podle mě je ale tou nejlepší posilou opět hráč Slavie, a to Jan Sýkora z Liberce.

  Naváže Zlín na podzimní formu?

  Martin Hyský:
  Od loňského jara, v němž se Zlínu výsledkově vůbec nedařilo, se ten klub posunul dál. Má výborného trenéra i skvělé lidi ve vedení. Všechno tam funguje tak, jak má. V zimě ale nastaly dva významné odchody a nahradit hlavně Hájka nebude žádná sranda. Při vší úctě ke Gajičovi si myslím, že on takové kvality prostě nemá. To Beauguel by Harbu zastoupit mohl. Zároveň mě ale jeho příchod do Zlína dost překvapil. Vždyť ani v Praze se mu nelíbilo a nebyl tam spokojený…  Zřejmě ale neměl žádnou jinou nabídku, tak vzal Zlín. Třeba si tam s ním poradí. A zda ve Zlíně uhájí čtvrtou příčku? V silách týmu to je. Je zase o rok zkušenější, navíc zůstal Vukadinovič. Všechno se ale bude odvíjet od prvních jarních kol.

  Leoš Kalvoda:
  Pro Zlín je varováním minulé jaro, které se už nebude opakovat. Bob Páník je zkušený trenér a už nenechá nic náhodě. Věřím, že na špici tabulky bude jeho mužstvo zlobit dál.

  František Komňacký:

  Loňský příběh, kdy Zlín na jaře padal níž a níž, se opakovat nebude. Tak vysoký standard jako na podzim si už ale asi neudrží. Takže horní polovina tabulky ano, boj o titul ne.


  Petr Uličný:

  Loni se jim to nepovedlo, ale letos tomu věřím. Jsou pro mě největším překvapením sezony a hrají vynikající fotbal!

  Ladislav Vízek:
  Zlín jistě udělá maximum, aby zabojoval o poháry. Když na ně dosáhne, bude to pro něj historický úspěch, jenž může oslavovat dalších sto let. Ale bojím se, že to asi nevyjde. Sice nepustili Vukadinoviče a mají skvělého trenéra, jenže podle mě stejně klesnou trochu níž. I když bych si moc přál opak.

  Na jakého hráče jste na jaře nejvíce zvědavý?

  Martin Hyský:
  Asi na Zinedina Mustedanagiče, který bude hostovat na Dukle. V dorostu Sparty ukázal, že je hodně velký talent a půlrok na Julisce mu může jenom pomoci. Také jsem hodně zvědavý, jak bude fungovat trenérský tým Sparty a zda změní herní projev. Na podzim hráli Letenští hodně defenzivně a spoléhali se na rychlé brejky. A to třeba i v Hradci, kde by tak hrát asi neměli. Nicméně výsledky to přineslo. A těším se i na Slavii, která v zimě znovu obměnila kádr. Ten zásah do týmu byl ale podle mě až příliš razantní. To nemusí dělat dobrotu. Někteří velcí hráči skončí na lavičce, jiní se nevejdou ani tam. Trenér tak musí být hodně dobrý psycholog, aby si s tím poradil. K tomu mu mohou hodně pomoct výsledky. Když bude Slavia vítězit, tak tam bude klid. Jakýkoli neúspěch, kterým bude i remíza, ale může přinést nevraživost. Jsem opravdu velmi zvědavý, jak tohle slávisté zvládnou. 

  Leoš Kalvoda:
  Konkrétního hráče vám neřeknu, ale zvědavý budu hlavně na mladíky Sparty. Kolik prostoru od trenérů dostanou a jak budou zvládat mistrovská utkání. Někteří z nich už svou kvalitu naznačili.

  František Komňacký:
  Kromě Ivanschitze mě budou zajímat i ostatní posily těch větších klubů. Mým velkým přáním potom je, aby se dal dohromady Tomáš Rosický. Dívat se na něj při hře, to je taková fotbalová lahůdka.


  Petr Uličný:
  Na mého bývalého hráče Honzu Navrátila, jak se uplatní ve Slovácku.

  Ladislav Vízek:
  Nejvíc na mistra Afriky. Jsem fakt zvědavý, jakou formu a motivaci si Ngadeu přenese ze šampionátu do ligy. Dalším tahákem je pak pro mě Rosický. Hrozně bych mu přál, aby byl zdravý a zase hrál. Výkony jeho a Ngadeua si určitě nenechám ujít!

  Kdo bude černým koněm jara?

  Martin Hyský: 
  Zlepšit se jednoznačně musí Liberec, z jehož strany to na podzim z různých důvodů byla velká bída. V zimě ale celkem dobře posílil a mohl by překvapit. Zlepšení ovšem čekám i od Jablonce, který taktéž proměnil kádr. Zajímavé bude pozorovat třeba i Mladou Boleslav, která vyměnila trenéra a chce jít vpřed. Věcí ke sledování je opravdu dost.

  Leoš Kalvoda:
  Může vylétnout někdo z týmů hrajících o záchranu. Já ale myslím, že se černým koněm stane Karviná.

  František Komňacký:
  Myslím, že vysoké předpoklady by konečně mohla naplnit Boleslav. S příchodem nového trenéra se snad podaří ustálit forma týmu, navíc má dostatečně široký kádr. Přál bych jí to i kvůli Martinu Svědíkovi, s nímž jsem pracoval. Boleslav je zkrátka mužstvo, které je schopné hrát hodně dobrý fotbal.


  Petr Uličný:
  Jsem přesvědčen, že černým koněm bude Zlín.

  Ladislav Vízek:
  Může to být Zlín, ale ještě víc bych si přál, aby se jím stala Dukla. A není to vyloučené. Mám zprávy, že se dala dohromady a v zimě předváděla skvělý fotbal.

  Kdo se stane nejlepším střelcem sezony?


  Martin Hyský:

  Věřím Milanu Škodovi. Bude hrát pravidelně, což se o Davidu Lafatovi říct nedá. David je sice pořád pan fotbalista, ale dovedu si představit, že ne do každého zápasu půjde jako hráč základní sestavy. Od Slavie navíc čekám útočný fotbal a hodně branek, takže řeknu Milana.

  Leoš Kalvoda:
  Věřím opět Lafatovi.

  František Komňacký:
  Rozhodne se mezi Davidem Lafatou a Milanem Škodou. Tihle dva mají nejstálejší formu a rozdají si to mezi sebou.


  Petr Uličný:

  Doufám, že David Lafata. I když už má svoje léta, pořád dává spoustu gólů. Navíc je to krásný člověk, hrozně příjemný chlap. Jemu to přeji ze všech nejvíc!

  Ladislav Vízek:
  Možná vás překvapím, ale mně se nejvíc líbí Muris Mešanovič. Kdyby hrál od začátku, dával by podle mě ještě více gólů než Milan Škoda. A co se týče Davida Lafaty, u něj to bude vyloženě o tom, kolik prostoru na jaře dostane. Může se stát, že na Letnou přijede Brno a on mu klidně nastřílí pět gólů… Kdybych si tedy měl seriózně vsadit, tak řeknu Lafatu.

  Které týmy sestoupí?

  Martin Hyský:

  Vzhledem k financím i odchodu trenéra Rady to nemine Příbram. Jít do boje o záchranu s nepříliš zkušeným kádrem prostě není ideální. Otázka ale je, kdo bude ten druhý. Liberec s Brnem se asi dají dohromady, takže podle mě to odnese Jihlava. Problémy nejspíš potkají i Hradec, ale ten má těch bodů po podzimu více než Vysočina. 

  Leoš Kalvoda:
  Nepřeji to nikomu, ale situaci už nezvládne Příbram. O druhém sestupujícím však přesvědčen nejsem, protože tam se strhne velký boj. Vyletět nahoru klidně může Jihlava, když se jí povede pár kol. Na tom předposledním místě se ještě může stát cokoli.

  František Komňacký:
  Nikomu to nepřeji, nicméně situace Příbrami je už asi nezachranitelná. Stát se sice ještě může cokoli, ale vzhledem k úsporným opatřením a změnám v kádru i na trenérském postu to budou mít hodně, hodně složité. Druhého sestupujícího si ale v tuto chvíli netroufám odhadnout. Těch adeptů je tam celá řada… Každopádně si nemyslím, že by měl spadnout nějaký tradiční tým jako Brno nebo Liberec. Spíš to vidím na boj mezi Jihlavou a Hradcem s tím, že se rozhodne až v posledních kolech.


  Petr Uličný:
  Tak to vám nemůžu říct. Dobře vím, že sestup je zvlášť pro trenéra smrtící rána, hrozně bolestivá záležitost. Proto to na nikoho nechci ani přivolávat. Nechám tuto otázku bez odpovědi.

  Ladislav Vízek:
  Jsem velký kamarád Petra Rady a vím, že Příbram je finančně na dně. Navíc má hrozně těžký los na úvod, takže už první tři jarní kola ji bohužel semelou. Kdo ale sestoupí s ní? Bohemka ani Liberec to nebudou. Vidím to tak, že spolu s Příbramí spadne jeden z trojice Brno - Hradec - Jihlava. Určitě to bude někdo z nich.
  FOTO: ČTK

  K tématu