<
4.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň48:112
  2SK Sigma Olomouc47:39
  3SK Slavia Praha43:08
  4AC Sparta Praha44:28
  5FC Slovan Liberec46:37
  6Bohemians Praha 190543:26
  7FC Fastav Zlín43:36
  81.FC Slovácko46:45
  9FK Teplice47:65
  10FC Baník Ostrava48:95
  11MFK Karviná44:44
  12FK Dukla Praha44:94
  13FK Jablonec44:53
  14FK Mladá Boleslav42:71
  15FC Vysočina Jihlava41:61
  16FC Zbrojovka Brno42:81

  Jugas: Sparta se neodmítá, ale teď mám za úkol dostat Zlín do pohárů

  Ve čtyřiadvaceti letech je řízný stoper Jakub Jugas lídrem Zlína, který na jaře bojuje o historickou možnost prodrat se do pohárové Evropy. Aby ovšem byl na této misi úspěšný, musí zlepšit útočnou fázi hry. Ve druhé části sezony totiž Moravané zatím vstřelili pouze jeden gól. Zlepší to v pátečním šlágru na Spartě? A co říká Jugas na to, že ho právě Pražané lanařili v zimě do svých sítí?

  Jugas: Sparta se neodmítá, ale teď mám za úkol dostat Zlín do pohárů

  Ze čtyř jarních kol získal Zlín jen tři body. Které ztráty litujete nejvíce?
  Určitě domácích zápasů s Plzní a Slováckem. Tam jsme celkem čtyři body ztratili. Mrzí nás to, ale teď už to nevrátíme. Musíme ty body zkrátka nahrát někde jinde.

  Proti Viktorii jste doslova sahali po třech bodech. Překvapilo vás, že jste mistra tak přehrávali?
  Možná trochu ano, ale zápasy se silnými soupeři my zvládáme. Horší to je s těmi papírově slabšími, kde nám to už tolik nejde. Zatím nedokážeme naše výkony skloubit tak, abychom tato utkání zvládali herně i výsledkově.

  Zatímco defenziva Zlína šlape na výbornou, v útočné fázi je to trochu trápení. Je tolik znát odchod Harise Harby?
  Haris byl specifický v tom, že si stoupl do vápna, balon ho trefil do zad a on z toho dal gól. Prostě takový zlínský Lafata. Teď je ale pryč a jsou tu jiní hráči, kteří musí prokázat své kvality. Beauguel skóroval proti Slovácku, tak třeba se rozstřílí. Hlavně se ale musíme víc tlačit do zakončení jako tým, aby těch branek bylo víc.

  Na Dukle byl Beauguel nespokojený. Jak tedy zapadl do zlínské kabiny a je už jedním z vás?
  U nás nikdy nebyl problém s příchozími hráči. I s Beauguelem si každý rád popovídá, navíc tu má dva francouzsky mluvící hráče (Diop a Traoré - pozn. redakce). Do kolektivu tak bez problémů zapadl. Myslím, že je spokojený.  V zimě se hodně řešila kauza Vukadina Vukadinoviče, jemuž v zimě nevyšel odchod do Slavie. Už z něj vyprchalo zklamání?
  Tam šlo o nějaký týden, kdy Vukadin nefungoval. Byl zklamaný, ale pak si to v hlavě srovnal a teď pracuje ještě víc než předtím. Chce dokázat, že má i na lepší klub, než je Zlín. Bohužel se mu nyní úplně nedaří dotáhnout své akce do konce, ale hlavou je tu s námi. Myslí na úspěch, který by nám přinesl evropské poháry.

  Zatímco Vukadinovič zůstal, kapitán Tomáš Hájek v zimě zamířil do Plzně a „céčko“ jste po něm převzal právě vy. Jak se s novou rolí sžíváte?
  Není to pro mě žádný zásadní rozdíl. Možná musím víc komunikovat s trenéry či vedením, ale jinak je to pro mě pořád stejné. V kabině je 22 lidí a každý si může říct svůj názor. Vůdčí role se rozhodně nezříkám, ale hlavně musím potvrdit na hřišti, že mám právo pásku nosit. Co se týče nějakého rozhodování, na to je nás tady víc.

  Jste tedy spíš klidným typem kapitána, nebo umíte své parťáky i pořádně seřvat?
  V životě jsem spíš klidnější, ve fotbale zase hodně emotivní. Opravdu nerad prohrávám, a to v zápase i na tréninku… Někdy je proto třeba zvýšit hlas, nebojím se toho. Zároveň se ale snažím věci řešit v klidu.

  Vaším nejbližším soupeřem je Sparta, která se zatím na jaře dost hledá. Překvapuje vás její špatná forma?
  Víme o tom, že má svoje problémy, jenže pořád je to Sparta. Hrají za ni nejlepší hráči z celé republiky, takže nás určitě nečeká nic lehkého. Na druhou stranu teď není v nejlepším rozpoložení, čehož bychom chtěli využít. Nejlépe tam vyhrát. I bod z Letné má ale svou váhu.  Sparta zkraje týdne vyměnila kouče, což vždy přinese nový impulz. Nemrzí vás, že si tento krok nenechala až na reprezentační přestávku, tedy po utkání s vámi?
  To jsou problémy Sparty, my se díváme hlavně sami na sebe. Trápí nás koncovka. Pokud chceme v pátek uspět, musíme se soustředit zejména na zlepšení v útočné fázi.

  S jakou taktikou na Letnou pojedete?
  Zlín se prezentuje určitým stylem, kterým je rychlý přechod do útoku a hra na brejky. Není důvod z toho ustupovat.

  Není tajemstvím, že o vás Sparta měla v zimě zájem. Jak konkrétní to bylo?
  Informoval mě o tom manažer Chovanec. Vím, že nějaké oťukování tam bylo, ale do závěrečné fáze se jednání nedostalo. Vzal jsem to jako fakt a soustředím se pouze na Zlín. Třeba bych se posilou Sparty mohl stát někdy v budoucnu, ale to je zatím ve hvězdách.

  Takže kdyby nabídka z Letné přišla v létě, minimálně byste si ji vyslechl…
  Určitě, nabídka Sparty se neodmítá. Ale teď mám před sebou jeden velký úkol, a to dostat Zlín do evropských pohárů. Je to naše jedinečná šance, která se už nemusí nikdy opakovat. Proto za tím musíme jít po hlavě a zvládnout to. Minimálně se o to pokusit!


  FOTO: ČTK