<
4.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň36:09
  2SK Slavia Praha33:07
  3SK Sigma Olomouc34:36
  41.FC Slovácko36:35
  5AC Sparta Praha33:25
  6Bohemians Praha 190533:25
  7FK Teplice34:34
  8MFK Karviná34:34
  9FC Slovan Liberec33:34
  10FC Baník Ostrava35:64
  11FC Fastav Zlín32:33
  12FK Dukla Praha32:73
  13FK Jablonec32:32
  14FK Mladá Boleslav32:41
  15FC Zbrojovka Brno32:51
  16FC Vysočina Jihlava30:41

  Musel jsem se znovu učit chodit, vzpomíná na těžké časy Železník

  Kdyby nebyl osud proti, mohl dnes zářit v ofenzivě Slavie po boku Milana Škody či Murise Mešanoviče. Komplikované zranění kotníku mu ale nalajnovalo trochu jinou fotbalovou dráhu. O restart se šestadvacetiletý útočník pokouší v Mladé Boleslavi, kde v zimě podepsal smlouvu na tři a půl roku.

  Musel jsem se znovu učit chodit, vzpomíná na těžké časy Železník

  V minulém kole jste v podstatě sám zařídil výhru na Dukle. Byl to zatím váš nejvydařenější zápas za Boleslav?
  Po herní stránce asi ne. Ale dal jsem první gól a byl i u druhého, takže z tohoto pohledu určitě. 

  Lukáš

  Železník

  Klub: FK Mladá Boleslav

  Narozen: 18.06.1990

  Pozice: útočník

  Fotografie
  V lize jste se trefil poprvé od prosince 2015. Jaká úleva to pro vás byla?
  Strašně velká! Nějaké góly jsem sice dal za Slavii v juniorce nebo českém poháru, ale liga je liga. Vstřelit branku jsem už potřeboval a moc se mi tím ulevilo. Snad mi to pomůže do mé další práce.

  Jak se dlouhé čekání na ligový gól odráželo na psychice?
  Určitě hodně. V mé pozici se ode mě čekají hlavně góly a já na tu branku čekal už dlouho. Když jsem přišel do Slavie, zvykal jsem si na nové spoluhráče i nový herní styl, ale pak mě těžké zranění vyřadilo ze hry. V zimě jsem tak přestoupil do Boleslavi a ten poznávací proces začal zase nanovo. Ale doufám, že si všechno nějak sedá a už to bude jenom dobré.

  Po zdravotní stránce se už cítíte stoprocentně fit?
  Je to těžké. Kotník drží, ale už nikdy nebude jako dřív. Na tréninku občas pěkně trpím a bolí mě to, ale to je spíš z únavy, protože ho přetěžuju. Do každého zápasu ovšem chodím na sto procent. Jinak by to ani nešlo.


  Přepadaly vás v těžkých časech myšlenky na konec kariéry?

  Ano, i takové myšlenky tam byly. To zranění bylo opravdu velké a nebylo snadné se s tím vyrovnat. Prvních šest týdnů jsem jen ležel, a když jsem se pak chtěl na tu nohu postavit, tak byla hrozně slabá. De facto jsem se musel znovu učit chodit.

  Kdo byl pro vás tehdy největší oporou?
  Mou největší oporou byla určitě manželka a celé rodina. Ti všichni mi dodávali velkou sílu.

  Když se teď díváte na zápasy Slavie, neříkáte si, že nebýt smůly, tak jste za ni mohl válet vy?
  Jasně, i tohle mě občas napadne. Ale k fotbalu zranění neodmyslitelně patří a bohužel to potkalo právě mě. Nezbývá mi nic jiného než tvrdě makat dál.

  A jak hodnotíte současné výkony Slavie? Je podle vás největším favoritem na titul?
  Je tam ještě Plzeň, ale já bych to klukům ze Slavie hrozně přál. Herně jsou na tom určitě lépe než Viktoria, zkrátka předvádějí lepší fotbal. Třeba derby jim sice moc nevyšlo, ale to nemusí nic znamenat. Vím, že pro titul dělají všechno.


  Když jste Slavii opouštěl, mluvilo se především o hostování. Co se tenkrát stalo, že jste nakonec zamířil do Boleslavi na přestup?

  Nabídek na hostování jsem dostal hned několik, ale bavil jsem se o tom s mým manažerem a ve Slavii jsem už neviděl svou budoucnost. Je tam Škoďák (Milan Škoda) i skvělý Muris Mešanovič, navíc v létě nejspíš přijde zase někdo další. Do toho rozjetého vlaku by pro mě bylo hodně těžké naskočit. Navíc jsem chtěl někam patřit a cítit důvěru trenéra. 

  Říkalo se, že o vás stála snad celá liga. Bylo to tak opravdu?

  Nebylo, takhle to nafoukli novináři. Faktem ale je, že jsem měl pět nebo šest možností, kam jít. Já chtěl ale vyloženě na přestup a nejrychlejší ze všech byla Boleslav, která o mě projevila velký zájem.

  Mocně po vás toužil také mateřský Zlín. Bylo těžké ho odmítnout?
  Musím se přiznat, že když jsem se rozhodl opustit Slavii, Zlín byl pro mě první volbou. Mluvil jsem s majitelem klubu panem Červenkou, s nímž mám skvělé vztahy, i sportovním ředitelem Zdeňkem Grygerou. Možnost mého návratu byla v jednu chvíli hodně reálná. Jenže pak jsem odletěl se Slavií na čínské soustředění, za což bych jí chtěl ještě jednou poděkovat, a mezitím se ozvala Boleslav s variantou přestupu. Tak jsem Zlínu poděkoval a rozhodl se pro ni.

  S Boleslaví držíte čtvrtou příčku, navíc jste stále ve hře o vítězství v MOL Cupu. Bylo by velkým zklamáním, kdyby pohárová Evropa nevyšla?
  Určitě, evropské poháry jsou naším jasným cílem. Máme to dobře rozjeté a byla by ohromná škoda, kdybychom toho nevyužili. Pokud by to vyšlo nám i Zlínu, byla by to pecka. Oba kluby by si to zasloužily. Ale jsem hráčem Boleslavi a hlavní pro mě je, abychom tam byli my.

  A co vaše další fotbalové cíle? České reprezentaci by se rychlonohý střelec hodil jako sůl…
  Reprezentovat chce každý hráč. Mou prioritou je však zůstat zdravý a být maximálně prospěšný pro Boleslav. Rád bych jí splatil důvěru, kterou do mě vložila.