<
15.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň1432:542
  2SK Sigma Olomouc1422:929
  3SK Slavia Praha1424:528
  4FC Slovan Liberec1423:1626
  5AC Sparta Praha1418:1125
  6Bohemians Praha 19051415:1321
  7FK Jablonec1420:1720
  8FK Teplice1418:1719
  9FK Mladá Boleslav1418:2217
  10FC Fastav Zlín1415:2116
  11FK Dukla Praha1414:2616
  12MFK Karviná1414:2311
  13FC Zbrojovka Brno149:2211
  14FC Vysočina Jihlava1414:2810
  151.FC Slovácko1410:209
  16FC Baník Ostrava1418:298

  Šmejkal: Pořád cítím malé zklamání, hráčům ale děkuji

  Trenér Teplic Daniel Šmejkal na svou první sezonu v nejvyšší soutěži hned tak nezapomene. Severočeský celek, který v minulém ročníku dělily tři body od sestupu, málem dovedl do evropských pohárů a navíc byl vyhlášen druhým nejlepším koučem první ligy.

  Šmejkal: Pořád cítím malé zklamání, hráčům ale děkuji
  Šestačtyřicetiletý Šmejkal přišel na Stínadla loni v létě z druholigového Sokolova a nechybělo moc, aby s Teplicemi po osmi letech postoupil do Evropské ligy. Jenže severočeský celek v posledním kole prohrál doma s Duklou a od čtvrté příčky, která zajišťovala druhé předkolo, ho nakonec dělil jediný bod. 

  "Když jsem přicházel do Teplic, tak by mě nenapadlo, že v posledním kole budeme hrát o poháry. Navíc když jsem byl nováček. Musím především poděkovat hráčům," řekl Šmejkal na dnešním setkání s novináři. "Ani po podzimu jsme to vzhledem ke ztrátě nečekali. Ale poměrně brzo jsme se zachránili a mužstvo se uklidnilo. Teď na to chceme navázat, což bude pro hráče z hlediska psychiky těžší," dodal. 

  "Pořád sice cítím malé zklamání, že jsme ty poháry nedotáhli, ale na druhou stranu jsme před sezonou chtěli být okolo osmého místa. Cíl jsme splnili," přidal Šmejkal, který nechtěl zpětně hledat, kde Teplice zbytečně ztratily body. "Spíš to vidím z druhé strany. Loni se hrálo o záchranu a teď jsme do poslední chvíle atakovali poháry. Ale pořád je tam takové to malé 'ale'," uvedl. 


  Přestože pod ním Teplice prožily nejlepší jaro od návratu do ligy v roce 1997, velké zásluhy si Šmejkal nedával. A to i přesto, že podle kapitána Admira Ljevakoviče k úspěchu Teplic přispěl i velký důraz na statistiky sprintů nebo naběhaných kilometrů, které realizační tým po zápasech s hráči detailně rozebíral. 

  "Nebylo to nijak na sílu. Spíš jsme podávali informace a byl to pomocný ukazatel, protože si tím třeba můžete zdokladovat taktické chyby," uvedl Šmejkal. "Ve finále se stejně rozhoduje na hřišti. Třeba u nás se běhá víc než v jiných soutěžích, ale je to o efektivitě. Nemůžeme běžecké věci stavět nad fotbalové," přidal. 

  "Je ale dobře, že tyhle moderní věci k fotbalu patří a že se fotbal tímhle směrem ubírá," řekl Šmejkal. "Ale bráním se tomu, že teď se dělá fotbal dobře a před deseti lety ne. Prostě se posouváme dopředu jako v každém jiném oboru," uvedl desetinásobný reprezentant. 

  Šmejkalovu práci i přes jeho skromnost ocenili trenéři a kapitáni ligových týmů a v anketě o nejlepšího kouče obsadil druhé místo. Víc hlasů dostal pouze Jaroslav Šilhavý, který dovedl Slavii k titulu. Záložník Martin Fillo byl navíc vyhlášen nejlepším středopolařem ročníku a třetím nejlepším hráčem. 


  "Znovu budu muset poděkovat hráčům, protože my to trénujeme, ale oni hrají. Tyhle ocenění jsou milý, ale všichni bychom se jich vzdali, kdybychom zápas s Duklou zvládli," poznamenal Šmejkal, který očekává, že druhá sezona na severu Čech bude výrazně náročnější. 

  Chybět totiž bude lídr Štěpán Vachoušek, který ukončil kariéru. "Bude to ztráta, protože má obrovské zkušenosti a měl velký vliv na kabinu. Vnášel do mužstva klid a pohodu, a když to nebylo ideální, uměl to zklidnit," přidal Šmejkal s tím, že věří, že půjde o jedinou ztrátu. 

  "Nechci, aby někdo odcházel, a uvidíme, jak se to vyvine. Na druhou stranu, když hráči zůstanou, tak bude důležité, aby našli hlad a chuť poprat se o každý zápas a o každou vteřinu tak, jak jsme to z nich cítili v této sezoně. To bude hrozně důležité," prohlásil.