<
8.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň716:221
  2SK Slavia Praha710:115
  3SK Sigma Olomouc713:714
  4FC Slovan Liberec79:713
  5AC Sparta Praha76:611
  6FK Jablonec713:710
  7Bohemians Praha 190574:410
  8FK Dukla Praha710:1210
  9FK Teplice710:99
  10FC Fastav Zlín76:79
  11FK Mladá Boleslav76:117
  121.FC Slovácko76:66
  13FC Baník Ostrava710:166
  14MFK Karviná77:124
  15FC Zbrojovka Brno75:134
  16FC Vysočina Jihlava75:164

  Šmejkal: Pořád cítím malé zklamání, hráčům ale děkuji

  Trenér Teplic Daniel Šmejkal na svou první sezonu v nejvyšší soutěži hned tak nezapomene. Severočeský celek, který v minulém ročníku dělily tři body od sestupu, málem dovedl do evropských pohárů a navíc byl vyhlášen druhým nejlepším koučem první ligy.

  Šmejkal: Pořád cítím malé zklamání, hráčům ale děkuji
  Šestačtyřicetiletý Šmejkal přišel na Stínadla loni v létě z druholigového Sokolova a nechybělo moc, aby s Teplicemi po osmi letech postoupil do Evropské ligy. Jenže severočeský celek v posledním kole prohrál doma s Duklou a od čtvrté příčky, která zajišťovala druhé předkolo, ho nakonec dělil jediný bod. 

  "Když jsem přicházel do Teplic, tak by mě nenapadlo, že v posledním kole budeme hrát o poháry. Navíc když jsem byl nováček. Musím především poděkovat hráčům," řekl Šmejkal na dnešním setkání s novináři. "Ani po podzimu jsme to vzhledem ke ztrátě nečekali. Ale poměrně brzo jsme se zachránili a mužstvo se uklidnilo. Teď na to chceme navázat, což bude pro hráče z hlediska psychiky těžší," dodal. 

  "Pořád sice cítím malé zklamání, že jsme ty poháry nedotáhli, ale na druhou stranu jsme před sezonou chtěli být okolo osmého místa. Cíl jsme splnili," přidal Šmejkal, který nechtěl zpětně hledat, kde Teplice zbytečně ztratily body. "Spíš to vidím z druhé strany. Loni se hrálo o záchranu a teď jsme do poslední chvíle atakovali poháry. Ale pořád je tam takové to malé 'ale'," uvedl. 


  Přestože pod ním Teplice prožily nejlepší jaro od návratu do ligy v roce 1997, velké zásluhy si Šmejkal nedával. A to i přesto, že podle kapitána Admira Ljevakoviče k úspěchu Teplic přispěl i velký důraz na statistiky sprintů nebo naběhaných kilometrů, které realizační tým po zápasech s hráči detailně rozebíral. 

  "Nebylo to nijak na sílu. Spíš jsme podávali informace a byl to pomocný ukazatel, protože si tím třeba můžete zdokladovat taktické chyby," uvedl Šmejkal. "Ve finále se stejně rozhoduje na hřišti. Třeba u nás se běhá víc než v jiných soutěžích, ale je to o efektivitě. Nemůžeme běžecké věci stavět nad fotbalové," přidal. 

  "Je ale dobře, že tyhle moderní věci k fotbalu patří a že se fotbal tímhle směrem ubírá," řekl Šmejkal. "Ale bráním se tomu, že teď se dělá fotbal dobře a před deseti lety ne. Prostě se posouváme dopředu jako v každém jiném oboru," uvedl desetinásobný reprezentant. 

  Šmejkalovu práci i přes jeho skromnost ocenili trenéři a kapitáni ligových týmů a v anketě o nejlepšího kouče obsadil druhé místo. Víc hlasů dostal pouze Jaroslav Šilhavý, který dovedl Slavii k titulu. Záložník Martin Fillo byl navíc vyhlášen nejlepším středopolařem ročníku a třetím nejlepším hráčem. 


  "Znovu budu muset poděkovat hráčům, protože my to trénujeme, ale oni hrají. Tyhle ocenění jsou milý, ale všichni bychom se jich vzdali, kdybychom zápas s Duklou zvládli," poznamenal Šmejkal, který očekává, že druhá sezona na severu Čech bude výrazně náročnější. 

  Chybět totiž bude lídr Štěpán Vachoušek, který ukončil kariéru. "Bude to ztráta, protože má obrovské zkušenosti a měl velký vliv na kabinu. Vnášel do mužstva klid a pohodu, a když to nebylo ideální, uměl to zklidnit," přidal Šmejkal s tím, že věří, že půjde o jedinou ztrátu. 

  "Nechci, aby někdo odcházel, a uvidíme, jak se to vyvine. Na druhou stranu, když hráči zůstanou, tak bude důležité, aby našli hlad a chuť poprat se o každý zápas a o každou vteřinu tak, jak jsme to z nich cítili v této sezoně. To bude hrozně důležité," prohlásil.