<
8.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň716:221
  2SK Slavia Praha710:115
  3SK Sigma Olomouc713:714
  4FC Slovan Liberec79:713
  5AC Sparta Praha76:611
  6FK Jablonec713:710
  7Bohemians Praha 190574:410
  8FK Dukla Praha710:1210
  9FK Teplice710:99
  10FC Fastav Zlín76:79
  11FK Mladá Boleslav76:117
  121.FC Slovácko76:66
  13FC Baník Ostrava710:166
  14MFK Karviná77:124
  15FC Zbrojovka Brno75:134
  16FC Vysočina Jihlava75:164

  Dukla pod lupou: Klub přebudoval kádr, na kvalitě ale neubral

  Maximálně spokojení jsou s ročníkem 2016/2017 na Dukle, kde i přes několik překážek nic neslevili z ofenzivního pojetí hry. V tabulce je to vyneslo na konečnou sedmou příčku, kterou vzhledem k četným změnám v klubu během sezony berou všemi deseti. Dokáží během letní pauzy dobře promazaný stroj ještě vyladit, aby v příští sezoně třeba zaútočili na pohárové příčky?

  Dukla pod lupou: Klub přebudoval kádr, na kvalitě ale neubral

  K té nejzásadnější změně došlo na Julisce ještě před sezonou. Po téměř sedmi letech mužstvo opustil oblíbený trenér Luboš Kozel, jenž se nechal zlákat do reprezentačních služeb a na jeho pozici přišel uznávaný Jaroslav Šilhavý. I s ním mělo vedení dlouhodobé plány, ty však měly život pouze jepičí. Na Šilhavého si totiž už po pěti kolech ukázala Slavia a charismatický lodivod se rozhodl životní výzvu přijmout. S červeno-bílými pak suverénním způsobem dokráčel až k titulu, smutnit ale příliš nemusela ani Dukla.

  Do uvolněné pozice dosadila dlouholetého asistenta Jaroslava Hynka, jenž vytyčil jasný směr. A sice pokračovat v ofenzivním stylu hry, který mužstvo praktikovalo už za Kozla. "Je to otázka celkové koncepce od nejmladších kategorií až po A-tým. Snažíme se být maximálně na míči, kontrolovat hru, hrát ofenzivně a kombinačně. Já v tom jenom pokračuji. Navazuji na to, co hráči vnímali jako silnou stránku z předchozích let," poukázal jednačtyřicetiletý kormidelník.

  Jeho cíl však vůbec nebyl snadný. V létě totiž z Dukly odešli rychlonozí hráči jako Tomáš Přikryl nebo Jakub Mareš, na druhou stranu klub ulovil zkušenost v podobě bývalých sparťanů Jana Šimůnka, Jakuba Podaného či Ondřeje Kušníra. Zvlášť příchod prvně jmenovaného strhl zaslouženou pozornost, neboť předtím působil devět sezon v Německu.  "Přiznám se, že ještě na dovolené jsem nebyl zcela přesvědčený, že se do Česka chci vrátit. Měl jsem nabídku z Drážďan i z Mnichova 1860, ale bylo to v rovině, že jsem pro ně nebyl první na seznamu a chtěli ještě počkat. Pak se ozval bundesligový Darmstadt, jenž mě chtěl přivést na zkoušku. Měl jsem to už domluvené, ale pak jsem se jednoho dne probudil a byl zcela bez nálady. Hodně jsem přemýšlel a došlo mi, že Německo mi už nedělá dobře, že bych to tam déle asi nezvládl. Proto jsem s díky odmítl a začal hledat něco v Čechách," vysvětlil svůj návrat. 

  I s ním v mužstvu ale měla Dukla rozjezd hodně pomalý, když během úvodních šesti kol dokázala porazit jen Hradec Králové. Ve druhé části podzimu zase přišla na tým krize skýtající sérii šesti zápasů bez výhry. Zato ale Pražané dokázali překvapit ve Zlíně, kde v 15. kole zvítězili 1:0. O víkend později už ale zase zklamali domácí porážkou se Slováckem, takže podzim zakončili na jedenácté příčce s jen tříbodovým náskokem na záchranu...

  Z toho samozřejmě nebyli v klubu moc nadšení, nováčka Hynka ve funkci však podrželi. Naopak se rozloučili s několika borci z ciziny. Klíčového hráče Néstora jim odlákala Sparta, Aldin Čajič přestoupil do Turecka, vyhaslý střelec Jean-David Beauguel do Zlína a hbitý Bidje Manzia do Olomouce. Jako náhrada přišel vytoužený bijec na hrot Jan Holenda, v klubu si hodně slibovali i od mladíka Sparty Zinedina Mestedanagiče. A nutno říct, že je ani jedna z těchto posil určitě nezklamala.


  Ostatně nahoru šel na jaře celý tým Dukly. Hrál uvolněný fotbal plný šancí a už po pár kolech bylo zřejmé, že boj o záchranu se ho týkat nebude. Dukla se totiž přesunula do klidného středu tabulky, kde prakticky vydržela až do konce soutěže. Její forma navíc se závěrem ligy gradovala. Z posledních čtyř zápasů vytěžila deset bodů, když neprohrála ani na půdě o titul bojující Slavie. V posledním kole pak rozesmutněla Teplice, které výhrou 1:0 na jejich hřišti připravila o evropské poháry.

  Žádný div, že v hodnocení sezony tak u Hynka převládala samá pozitiva. On i celý realizační tým se navíc dočkali odměny v podobě nových dvouletých smluv s opcí. "V klubu došlo před sezonou k obrovským změnám. Odešel Luboš Kozel a přišel nový trenérský štáb (Jaroslava Šilhavého), který jsme pak vystřídali my. V létě navíc odešlo 80 procent útočníků a v zimě zbytek, na úrovni vedení se řešily vlastnické struktury. Skončili jsme ale sedmí, takže celkově hodnotím sezonu naprosto skvěle. Povedla se," glosoval Hynek.

  Ten už přivítal jednu posilu pro příští ročník, kterou je útočník Ivan Schranz z Trnavy. Ztrát je ale více a další zřejmě přibudou. Do Sparty už zamířil defenzivní šéf Lukáš Štetina, univerzál Jan Juroška zase zkusí štěstí na Slovácku. Svou budoucnost v klubu pak vážně zvažují i důležití hráči jako Srb Branislav Miloševič nebo Nigerijec Peter Olayinka. Na Julisce zato jistě zůstane kanonýr Jan Holenda, který se díky šesti jarním trefám stal nejlepším střelcem týmu.