<
25.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň2545:1856
  2SK Slavia Praha2442:1648
  3SK Sigma Olomouc2531:1845
  4AC Sparta Praha2537:2143
  5FK Jablonec2537:2541
  6FC Slovan Liberec2433:2641
  7Bohemians Praha 19052527:2335
  8FK Teplice2428:2832
  9FC Fastav Zlín2524:3928
  101.FC Slovácko2521:2827
  11FK Mladá Boleslav2527:3926
  12FK Dukla Praha2526:4526
  13MFK Karviná2427:3225
  14FC Vysočina Jihlava2527:4425
  15FC Baník Ostrava2530:4022
  16FC Zbrojovka Brno2515:3520

  Hřebík mě poslal na hrot, vzpomíná dříč Hübschman

  Zahrál si na dvou turnajích EURO, v Lize mistrů nastupoval za Spartu a Šachtar Doněck, kde strávil deset let a taky oslavil triumf v Poháru UEFA. Na ten Tomáš Hübschman vzpomíná dobře i kvůli nejdůležitějšímu gólu kariéry. "Moc pěkný nebyl. Ve čtvrtfinále doma proti Olympique Marseille, ještě na starém stadionu v Doněcku, jsem asi natřikrát dorážel přes gólmana Mandandu. Ale vyhráli jsme 2:0 a jeli do odvety s náskokem," říká současný obránce nebo defenzivní záložník Jablonce.

  Hřebík mě poslal na hrot, vzpomíná dříč Hübschman

  Kdy a kde jste s fotbalem začínal a kdo vás k němu přivedl?
  Začínal jsem na Spartě, když mi bylo pět nebo šest. Přivedli mě sem děda a babička. Mám o dva roky staršího bráchu, který zde taky začínal. Začal jsem sem chodit s ním. Zařadil jsem se do kategorie vrstevníků. Dříve jsem trénoval se staršíma.

  Do jaké pozice vás stavěli?
  Hrál jsem pod útočníkem nebo uprostřed zálohy, spíše dopředu než dozadu. Až postupem času jsem se posunul nejdřív možná do zálohy na defenzivního a potom i na stopera.

  Potkali jste se někdy s bratrem na hřišti?
  V té době, kdy jsme začínali, ale pak už asi ne.

  Pamatujete si nějaké branky a zážitky ze svých mladých let?
  Dříve jsem dával více branek než teď a po celou dobu kariéry. Asi je to taky tím, že jsem k tomu měl blíž, byl jsem více stavěný dopředu než dozadu. Na nějaký branky si vzpomínám, ale už je to hodně dávno.


  Jak probíhala cesta do první fotbalové ligy?
  Tady na Spartě jsem došel až do dorostu a podařilo se nám vykopat dorostenecký titul. Potom jsem se přesunul do prvního týmu s trenérem Haškem. Trénoval jsem s prvním týmem a chodil hrát za juniorku, za béčko. Po nějaké době jsme se domluvili, že bude lepší, když budu někde hrát první nebo druhou ligu. Naskytla se možnost jít do Zlína, který tehdy hrál druhou ligu. Tam mi pomohl Vlasta Mareček a celý Zlín. Po půl roce hostování jsem se vrátil do Sparty. Pak jsem rok hostoval v Jablonci a dostal jsem se poprvé na prvoligový zápas.

  Jak vzpomínáte na první zápas v lize?
  Na to si asi vzpomíná i trenér Hřebík, který mě ke konci zápasu na Bohemce za stavu 0:0 poslal na hrot. Což jsem vůbec nečekal a možná ani proto jsem nebyl nervózní. Bohužel jsem měl naší největší šanci, kdy jsem šel sám na bránu, ale bohužel jsem trefil brankáře. V nervech jsem z toho nebyl a tím jsem naštval trenéra. Nejen neproměněnou šancí, ale i svojí reakcí. Dostal jsem v šatně pěkně vynadáno.

  Vy na svůj první ligový gól v české lize čekáte, kdy k němu bylo nejblíž?
  Nejsem hráč, kterého by zajímaly osobní statistiky. Nejsem nervózní z toho, že jsem nedal gól. Když to přijde, tak to přijde, když ne, tak ne. Hlavně koukám, aby tým byl úspěšný a něco dokázal.

  Vzpomínáte na nějakou branku - nejhezčí nebo nejdůležitější - ze zahraničních angažmá?
  Nejhezčí byla asi ligová s Poltavou, kdy se mi povedla střela z jedné za vápnem. Asi nejdůležitější gól přišel ve čtvrtfinále Poháru UEFA v domácím zápasu s Olympique Marseille, ještě na starém stadionu v Doněcku. Moc pěkný gól to nebyl, asi natřikrát jsem dorážel přes gólmana Mandandu. Ale vzhledem k tomu, že jsme doma vyhráli 2:0 a jeli do odvety s dvoubrankovým náskokem, tak ten gól byl důležitý.


  Jaký to byl pocit, reprezentovat ČR?
  Pocit je to nádherný, ale vede k němu dlouhá cesta. Jsem rád, že se mi podařilo dostat se až do reprezentačního dresu. Že jsem měl možnost zažít Euro 2004 v Portugalsku a 2012 v Polsku a na Ukrajině. Jsou to věci, pro které každý hraje fotbal, aby mohl reprezentovat svoji zemi. A hrát na mistrovství Evropy nebo světa. Z mého pohledu je to asi to nejvíc, co jde.

  Jak vzpomínáte na svou reprezentační branku?
  Během kariéry jsem moc branek nedal, takže si je docela dobře pamatuju. Bylo to na Maltě a nechci říct, že už jsme nehráli o nic, ale bylo to těžké, už jsme to neměli ve svých rukou. Mně se podařilo vystřelit za vápnem a tečovaná střela skončila v síti. Nebyl to krásný, ale pro nás důležitý gól, který vnesl trošku klidu do hry.

  Byla nějaká oslava reprezentačního gólu?
  Běžel jsem to oslavit s gólmanem Jardou Drobným, jelikož mi den předem předpovídal, že dám branku. Tak jsem si na to vzpomněl a běžel za ním.

  Jakého úspěchu si ve své kariéře nejvíce ceníte?
  Nemám rád tohle srovnávání ať už titulů nebo pohárů. Každého úspěchu bylo těžké dosáhnout pro celý mančaft a bylo by nefér vyzdvihovat jedno nad druhé. Samozřejmě Pohár UEFA se nám podařilo vyhrát jenom jednou a vím, jak složitá k němu byla cesta. Má asi o něco větší váhu, ale nechci snižovat ostatní poháry - třeba ty domácí, které ne všichni hrají s nadšením. Ale když se pak dostanete do finále… Myslím, že to teď bylo vidět na Opavě a na Zlínu, jak nadšení z toho dokážou lidi být.

  Jak vzpomínáte na úspěch na Euro 2002, který jste vyhrál s jednadvacítkou?
  Byl to jeden z prvních úspěchů, i když už jsem měl, myslím, se Spartou titul. A jak jsem říkal, reprezentace je vrchol, i když to bylo za mládež U21. Turnaj měl svoje kouzlo a jako tým jsme zvládli krizové situace na začátku turnaje, kdy se nám tolik nedařilo. Nakonec jsme se dostali až na vrchol.

  Jak se liší fotbal v zahraničí a u nás?
  Působil jsem deset let na Ukrajině v Šachtaru, jinak jsem nikde v zahraničí nepůsobil. Hráli jsme pohárové zápasy, hráli jsme Ligu mistrů, takže jsem měl kontakt se špičkovým evropským fotbalem. Je to o podmínkách, které jsou vytvořeny kolem, a o práci. Pokud na sobě hráči nepracují, tak těžko něčeho dosáhnou.

  Co pro vás znamená gól?
  Pokud dáme první gól, tak znamená vedení a pocit, že jsme blízko vítězství. Ale mám větší radost z týmového úspěchu než z gólu, který dám. Raději ať dá branku někdo jiný a vyhrajeme, než abych ji dal já, ale tým prohrál.

  Co pro vás znamená fotbal?
  V nějakých pěti šesti letech se fotbal stal mým životem a všechno podřizuju jemu. Mám rodinu, ale i ta musí někdy ustoupit fotbalu. Je to pro mě životní styl.