<
18.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň1734:547
  2SK Sigma Olomouc1723:1033
  3SK Slavia Praha1727:832
  4AC Sparta Praha1723:1231
  5FC Slovan Liberec1724:1830
  6Bohemians Praha 19051716:1425
  7FK Jablonec1723:2124
  8FK Teplice1721:1923
  9FC Fastav Zlín1719:2421
  10FK Dukla Praha1719:3020
  11MFK Karviná1717:2517
  12FK Mladá Boleslav1719:3017
  131.FC Slovácko1715:2415
  14FC Zbrojovka Brno1712:2415
  15FC Vysočina Jihlava1716:3213
  16FC Baník Ostrava1722:3411

  Bohemians pod lupou: Jarní soužení podtrhlo marné hledání Schickova klonu

  Cíl udržet se v soutěži splnili, žádné velké juchání však není rozhodně na místě. Fotbalisté Bohemians totiž k záchraně doslova doklopýtali, byť po podzimu na tom byli celkem slušně. O prvoligovou příslušnost je ale málem připravila jarní neúdernost v ofenzivě, kde citelně scházel gólový střelec.

  Bohemians pod lupou: Jarní soužení podtrhlo marné hledání Schickova klonu

  Že "klokany" určitě nečeká lehký ročník, bylo zřejmé už před sezonou. Z Ďolíčku totiž odešli klíčoví ofenzivní hráči jako čarostřelec Patrik Schick či vyhlášení zahraniční filutové Jhon Mosquera s Rafaelem Acostou, trenérské křeslo navíc opustil úspěšný kouč Roman Pivarník. Jeho místo obsadil uznávaný matador Miroslav Koubek, náhrada směrem do hráčského kádru však trochu pokulhávala. 

  Rychlonozí fotbalisté jako Dominik Mašek s Martinem Haškem sice byli jistě přínosem, vzhledem k jejich mladému věku od nich ale nešla čekat role tahounů. Lídry mužstva měli být Tomáš Berger s Janem Holendou, střelecky se však příliš nevedlo ani jednomu z nich. Bohemians se tak na podzim tradičně soustředili hlavně na kolektivní zarputilý výkon, který ale občas postrádal opravdovou kvalitu.

  V prvním kole dokonce "klokani" vyfasovali doma trojku od Hradce, následně však překvapili remízou 1:1 v Plzni. Jejich hlavní zbraní ovšem zůstal populární Ďolíček. Od pátého kola tam zvítězili třikrát v řadě, navíc pokaždé udrželi čistě konto. Tím se vyhoupli do klidného středu tabulky, už závěr podzimu ovšem naznačil, že jistého ještě Pražané nic nemají. Po cenné remíze 1:1 v Edenu totiž z posledních tří podzimních utkání nezískali ani bod, což jim zajistilo zimu na desátém místě tabulky. S touto příčkou vládla v klubu spokojenost, náskok na první sestupovou pozici ale činil jen pět bodů...  "Jsem spokojen s tím, že se nám podařilo stabilizovat kádr a že jsme hráli dobrý fotbal. Od našeho projevu jsme neustoupili ani na konci podzimu, kdy spíš než výsledková krize na nás přišla ta herní," konstatoval Koubek s tím, že u tak mladého týmu jistou nestálost výkonů bohužel očekával. Přes zimu pak ale jeho soubor přišel i o habána Holendu a problémy na sebe nenechaly čekat dlouho

  Zatímco na podzim ještě ofenzivní fáze jakžtakž šlapala, na jaře se už slabina týmu ukázala na plné obrátky. Útočník Jevgenij Kabajev se oporou nestal a mužstvo působilo v koncovce místy hodně bezradně. V úvodních čtyřech jarních kolech celek z Vršovic dokonce ani jednou neskóroval, přesto získal tři body za tři bezgólové remízy. Fanoušky ale pochopitelně moc nepřesvědčil a následné porážky s Duklou a v Příbrami situaci ještě vyostřily.

  Po domluvě s vedením proto skončil Koubek a na uvolněné místo sám doporučil úspěšného lodivoda Martina Haška. Ten do mužstva přinesl několik neokoukaných prvků a hned na úvod zvládl klíčový souboj s Jihlavou (1:0), na což navázal zaslouženou remízou 1:1 v Mladé Boleslavi.   Poté ale znovu přišel útlum v podobě čtyř porážek v řadě a oheň byl na střeše. Dvě kola před koncem sezony měli "klokani" náskok na sestup jen bod a před sebou stěžejní zápas s Karvinou, který museli za každou cenu zvládnout. A také to udělali. Po zlepšeném výkonu zvítězili 2:0 a v tabulce nakonec zůstali o bod před sestupovým pásmem. 

  "Celý týden před utkáním s Karvinou jsme pracovali na tom, abychom zachovali chladnou hlavu. Ale když jsme měli den před utkáním mítink, všichni jsme si nahlas přiznali, že máme obavu, že se to nemusí povést. Věděli jsme ale, že nás ten strach nesmí ovládnout. Naopak měl být naším pomocníkem, abychom podali lepší výkon, což se nám povedlo. Spadl nám obrovský kámen ze srdce. Svět už je zase v pořádku," oddechl si Hašek.

  Dobře ovšem ví, že i když se Bohemka zachránila, de facto je zase na začátku. Pokud přes léto nenajde hotového střelce, nejspíš ji opět čeká hodně vypjatý boj o přežití...