<
26.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň2545:1856
  2SK Slavia Praha2542:1649
  3SK Sigma Olomouc2531:1845
  4AC Sparta Praha2537:2143
  5FC Slovan Liberec2533:2642
  6FK Jablonec2537:2541
  7Bohemians Praha 19052527:2335
  8FK Teplice2529:2933
  9FC Fastav Zlín2524:3928
  101.FC Slovácko2521:2827
  11MFK Karviná2528:3326
  12FK Mladá Boleslav2527:3926
  13FK Dukla Praha2526:4526
  14FC Vysočina Jihlava2527:4425
  15FC Baník Ostrava2530:4022
  16FC Zbrojovka Brno2515:3520

  Rosický o změnách: Nesmírně pozitivní, některé problémy se umažou

  Jako nesmírně pozitivní hodnotí změny ve Spartě její nejzkušenější hráč Tomáš Rosický. Klub je podle bývalého záložníka Arsenalu nyní více profesionální a oceňuje i práci italského kouče Andrey Stramaccioniho. Zároveň si však uvědomuje, že změn bylo hodně, a času na to, aby si na ně sparťané zvykli, je málo.

  Rosický o změnách: Nesmírně pozitivní, některé problémy se umažou
  "Určitě je to nesmírně pozitivní změna, to je bez debat. Jiný způsob práce je, hlavně pro kluky, kteří nemají zkušenost ze zahraničí, nesmírně zajímavý. Ty změny - lepší profesionalita, organizace, komunikace - jsou vidět. Věci se mění," řekl Rosický v rozhovoru pro klubový web. "Posune to klub dál a některé problémy, které Sparta má, a bylo jich dost, se umažou," dodal. 

  Nechce srovnávat Spartu s velkoklubem, jako je Arsenal, kde deset let působil. "Finanční možnosti obou klubů jsou jinde a je nefér vůči Spartě to srovnávat. Zázemí a servis pro hráče jsou v Arsenalu na jiné úrovni. Sparta má skvělého majitele, který do ní pumpuje peníze, ale ty změny byly na čase. Změna ve vedení týmu bude velmi pozitivní pro vývoj celého klubu. Zatímco dříve byly odpovědi 'ale', dnes je to okamžitě 'ano'," uvedl. 


  "Nástrahy jsou obrovské"

  Dobrý dojem na něj dělá trenér Stramaccioni. "Je to autorita, což je důležité. Je tu kouč s jinými ideami, obrovské osvěžení. Z pracovního hlediska dobře ví, co chce, a dokáže to vysvětlit. I když mluví anglicky. Pro mě to není problém a nezaznamenal jsem, že by byl pro kluky. Co se týče vysvětlování toho, co po nás chce, je velice srozumitelný. Důležité je, že to na nás nenaházel všechno najednou, to by bylo mnohem těžší. Jde bod po bodu. Ale zase je to delší proces. My čas nemáme, změn je strašně moc a i to nese svoje riziko," připustil Rosický. 

  "Máme z půlky jiný tým, to je obrovský zásah do mužstva. Není to jen o tom, co chce trenér hrát. Jsou tam i návaznosti hráč na hráče. Na to ten čas nemáme. Půjdeme do toho hned zostra, musíme vybojovat Evropskou ligu, ty nástrahy jsou obrovské. Protože změny se budou hodnotit podle toho, zda budou výsledky," dodal. 

  Oceňuje, jaké hráče Sparta i Slavia přivedly, protože by to mohlo pomoci zlepšit pro mezinárodní konfrontaci nedostatek českého fotbalu, kterým je ofenzivní kvalita. 


  "Nic takového tady nikdy nebylo"

  "Největším problémem Sparty byla v minulé sezoně hra směrem dopředu. Co se týká defenzivy, kluci jsou schopni hrát velice slušně i takticky. To je ale problém celého českého fotbalu. Ten má problém s kreativitou a invencí. Liga vůbec není špatná, není to špatný produkt, který ale určité věci srážejí. Když se podíváte na individuální schopnosti hráčů, tak ty nestačí," uvedl Rosický. 

  Posun by měli přinést hráči jako Marc Janko a Tal Ben Chaim ve Spartě či Danny a Halil Altintop ve Slavii. "Marc je zkušený střelec, takových není nikdy dost. Co se týká hráčů ve Slavii, ani jednoho jsem strašně dlouho neviděl, ale všechny jejich posily znám. Danny se mi líbil roky zpátky, je to šikovný, zajímavý hráč. Jak na tom jsou, nevím. Ale beru to z té pozice, že díky těmto hráčům bude liga daleko zajímavější. Nic takového tady nikdy nebylo," řekl Rosický. 

  "Zatím z velkých klubů přicházeli do české ligy hlavně odchovanci, kteří se vraceli. Kluci, které teď koupila Slavie, sem nejdou kvůli tomu, že mají rádi Slavii, ale protože jsou zaplacení. Vidina Ligy mistrů je obrovská," dodal. 


  "V nejlepší pozici bude Plzeň"

  Právě lákadlo v podobě velké šance českého šampiona na přímý postup do Ligy mistrů dělá nadcházejí sezonu velmi zajímavou. "Hlavně kvůli tomu se otevřela stavidla Sparty a Slavie. Ta vize je tak velká, že do toho každý investuje. Ale nerad bych nezapomínal na Plzeň. Vrátil se trenér Vrba, to je další zajímavost. Navíc budou v nejlepší pozici, nebude se o nich mluvit, nedělali žádné investice jako Sparta a Slavie. Budou v nejlepší pozici třetího vzadu, který může být v klidu," míní Rosický. 

  Právě kvůli Lize mistrů se vrátil do Sparty, protože chce mateřskému klubu pomoci zpět do elitní soutěže. "Vracel jsem se, aby Sparta zase hrála Ligu mistrů. Já už ji hrát nemusím, už jsem se jí nahrál dost. Je to ale velká motivace," řekl Rosický, který se po opakovaných zraněních stále snaží vrátit na trávník. "Nerad prohrávám," dodal.

  K tématu