141.FC Slovácko76:66
    15FC Baník Ostrava811:186
    16FC Zbrojovka Brno86:154

Fenomén Rosický! Ve kterých aspektech byl o víkendu nejlepší ze všech?

Pro celou českou ligu to byla událost víkendu číslo jedna! Fotbalový génius Tomáš Rosický se poprvé od prosince 2000 objevil v základní sestavě pražské Sparty, které skvělým výkonným - navíc podtrženým gólem - pomohl k výhře 2:0 nad Karvinou. Jak si ale "Malý Mozart" vedl podle statistik?

Téměř 17 let trvalo, než mohl Rosický vyběhnout v dresu Sparty od úvodních minut. Naposledy to bylo 1. prosince roku 2000 v derby se Slavií, kdy pomohl k výhře 3:1. Krátce na to zamířil do Dortmundu a později do Arsenalu. Na Letnou se sice vrátil už loni v srpnu, ale chatrné zdraví mu od té doby dovolilo odehrát jen čtyři ligové duely a jeden v Evropské lize. A vždy jen jako náhradník celkem na 116 minut.

Tentokráte vyběhl od začátku a byl klíčovou postavou utkání. Navíc v 17. minutě dostal přihrávku od Ondřeje Zahustela a otevřel skóre. Šlo o jeho první gól v dresu Sparty od listopadu 2000, kdy zařídil výhru nad Blšany. "Ani si nepamatuji, kdy jsem dal za Spartu naposledy gól. Měl jsem obrovskou radost. Hrál jsem po dlouhé době, tak jsem si to tam v koutku užil," popsal oslavy, při kterých si u rohového praporku užíval ovace publika.

Pro svůj tým byl ale nepostradatelný i z mnoha dalších hledisek. Na hřišti vydržel 85 minut a ze svých kopaček vyslal hned 96 přihrávek (82 úspěšných), což bylo v uplynulém kole nejvíc ze všech. Bývalý kapitán české reprezentace dominoval také na poli klíčových přihrávek (14) i těch do gólových šancí (6) nebo čistě útočných. Těch vymyslel přesně 69, přičemž 66 z nich našlo svého adresáta! Letenští zkrátka většinu svých akcí táhli právě přes Rosického, který sám převzal 84 přihrávek. I v tomto ohledu neměl v uplynulém kole konkurenci.

Rosický schytal jeden faul a sám se provinil též jednou. Na gól mu pak stačila jeho jediná střela v utkání. Také ale hned devětkrát ztratil míč, což bylo spolu s Josefem Šuralem nejčastěji z mužstva Sparty.

Co se týče fitness statistik, hvězda Sparty naběhala přesně 9 524 metrů a ve sprintu urazila rovných 99 metrů. "Ke konci jsem se tam motal a měl jsem toho plné zuby. Po braní antibiotik je to vždy složité. Ale že jsem zvládl tolik minut, mi určitě jen pomůže a příště budu fyzicky ještě lépe připraven," věří si Rosický.

Další zápas bude ostře sledované derby pražských "S". "Určitě nám výhra nad Karvinou může pomoci. Velice povzbuzující je, že když vyhrajeme derby, tak jdeme před Slavii," těší šestatřicetiletého záložníka.