141.FC Slovácko1613:2312
    15FC Baník Ostrava1621:3211
    16FC Vysočina Jihlava1615:3210

Ligoví hráči v kvalifikaci: Nejvíc gólů i minut si z Čechů připsal Krmenčík

Nedělní hladkou výhrou 5:0 nad trpaslíkem ze San Marina završila česká reprezentace neúspěšnou kvalifikaci o mistrovství světa 2018 v Rusku. Skupinu C zakončila s 15 body na třetím, tedy nepostupovém místě. Jak si ale během kvalifikačních bojů vedli hráči z české nejvyšší soutěže? Kdo toho nejvíc odehrál a kdo byl pro tým nejplatnější ze všech?

Hledání nové kostry mužstva. I tak by se dal charakterizovat uplynulý kvalifikační cyklus z českého pohledu. Trenér Karel Jarolím ostatně převzal mužstvo jen necelý měsíc před úvodním zápasem se Severním Irskem a k "testování" měl tak pouze přípravný duel s Arménií, což se na výsledcích podepsalo.

"Čas hrál od začátku proti nám. Bylo to hektické období, řada hráčů navíc skončila," podotýká sám Jarolím, který v kvalifikaci protočil hned 35 fotbalistů. Tedy o sedm víc než jich bylo v bojích o EURO 2016 i MS 2014. Žádný hráč navíc nenastoupil do všech deseti utkání.

Maximem bylo osm zápasů, které si připsali brankář Basileje Tomáš Vaclík se záložníkem Boloni Ladislavem Krejčím. Nejvíc odehraných minut pak z hráčů v poli absolvovali záložník Herthy Berlín Vladimír Darida s obráncem Midtjyllandu Filipem Novákem (oba 605 minut).

Ale co zástupci české nejvyšší soutěže? Z nich se nejvíce dařilo plzeňskému šutérovi Michaelu Krmenčíkovi, který se během kvalifikace prosadil do role útočníka číslo 1. Z ligových hráčů také odehrál nejvíc zápasů (7) i minut (524), navíc byl nejlepším českým střelcem. Prosadil se celkem čtyřikrát, byť hned třikrát do sítě slabého San Marina...

"Jsme na začátku. Je tu nová generálce kluků a musíte nám dát nějaký čas se sehrát. Vím, že český národ je takový netrpělivý, ale na výsledky Pavlů Nedvědů a Honzů Kollerů si musíme chvilku počkat. Myslím, že to přijde, ale musíme pracovat," zhodnotil Krmenčík neúspěšnou kvalifikaci.

Druhým nejvytíženějším českým reprezentantem, který v současnosti působí v HET lize, byl možná trochu překvapivě slávista Tomáš Souček (283 minut). Ten odehrál odehrál celý zápas při klíčových bitvách v Norsku (1:1), s Německem (1:2) a v Severním Irsku (0:2), do statistik se však výrazněji nezapsal.

Jen o 13 kvalifikačních minut méně než on pak strávil na hřišti slávista Jan Bořil, hranici 200 minut překročili z ligových borců už jen Plzeňáci Jan Kopic s Tomášem Hořavou a sparťan Václav Kadlec. Kopic s Kadlecem se navíc dvakrát, respektive jednou prosadili také střelecky. Kromě nich dokázal z aktuálních hráčů HET ligy, kterých v kvalifikaci nastoupilo za český tým přesně 14, skórovat už jen slávista Jaromír Zmrhal. Ten se trefil doma s Norskem.

To v národním týmu Slovenska hráli prim hlavně brankáři Matúš Kozáčik (Plzeň) s Martinem Dúbravkou (Sparta), kteří si mezi sebe svorně rozdělili deset utkání. Z hráčů v poli toho pak ze slovenských fotbalistů působících v Česku nejvíc odehrál slávista Dušan Švento (174 minut).

Třeba v Lotyšsku je jedním z nevytíženějších kvalifikačních hráčů forvard Davis Ikaunieks (531 min), za Rakousko zase solidních 398 minut zaknihoval sparťan Marc Janko. A zmínit musíme i jeho klubového spoluhráče Tala Ben Chaima, jenž za Izrael zatím odehrál v kvalifikaci 451 minut a přidal dvě branky.

Největší porci kvalifikačních minut si ale z evropských cizinců působících v Česku odškrtl brankář Ázerbajdžánu Kamran Agajev (810 min).