<
26.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň2545:1856
  2SK Slavia Praha2542:1649
  3SK Sigma Olomouc2531:1845
  4AC Sparta Praha2537:2143
  5FC Slovan Liberec2533:2642
  6FK Jablonec2537:2541
  7Bohemians Praha 19052527:2335
  8FK Teplice2529:2933
  9FC Fastav Zlín2524:3928
  101.FC Slovácko2521:2827
  11MFK Karviná2528:3326
  12FK Mladá Boleslav2527:3926
  13FK Dukla Praha2526:4526
  14FC Vysočina Jihlava2527:4425
  15FC Baník Ostrava2530:4022
  16FC Zbrojovka Brno2515:3520

  Pivarník: Šňůra Plzně musí jednou padnout. Třeba skončí právě na nás

  Zastavit suverénní jízdu Plzně českou ligou se o víkendu pokusí Zbrojovka, jež v minulém kole zvládla klíčový souboj se Slováckem. Za brněnským probuzením stojí nový trenér Roman Pivarník, který ještě v minulé sezoně vedl právě Viktorii. Jak tehdy nesl překvapivé odvolání z funkce a pokusí se v zimě zlákat do týmu Jakuba Řezníčka?

  Pivarník: Šňůra Plzně musí jednou padnout. Třeba skončí právě na nás
  V prvním utkání pod vaším vedení porazilo Brno Slovácko. Spadl vám kámen ze srdce?
  Trochu asi ano. Naše situace byla těžká, jelikož jsme po devíti kolech měli pouze čtyři body. Potřebovali jsme se dotáhnout na týmy před námi a to se nám povedlo. Ten zápas jsme navíc zvládli výsledkově i herně. Tři body jsme si zasloužili.

  Co vám zápas vlastně ukázal? S čím jste byl spokojený a na čem naopak musíte hodně zapracovat?
  Ukázal mi poctivou práci mého týmu. Hráči makali a hodně toho naběhali. Od začátku šli za vítězstvím a tlačili se do koncovky, což bylo samozřejmě pozitivní. Na druhou stranu z toho ale nechci dělat žádné velké závěry. Kluci byli psychicky dole a teď se pomalu zvedají. Těžko ovšem říct, jaký potenciál v mužstvu vlastně je.

  Svůj druhý gól v sezoně o víkendu vstřelil Michal Škoda. Je právě on tím mužem, jenž by měl Zbrojovku dovést k záchraně?
  Určitě je jedním z těch, na které budu spoléhat.Všude, kde jsem trénoval, byl ale pro mě hlavní týmový výkon. Ten je pro mě zcela zásadní. V lize jsem ještě nevedl tým, kde by dal hráč za sezonu nějakých 20 gólů. Když se to povede zrovna Michalovi, tak budu jen rád, ale podstatné jsou pro mě stabilní výkony a výsledky mužstva.

  Právě Škoda po zápase prohlásil, že Zbrojovku měníte od základů. Jaké jsou ty největší novinky, které jste do týmu přinesl?
  To přesně nevím. Ani jsem moc nezkoumal, jak to tady bylo dřív. Na to nebyl čas. Vždycky mám ale své jasné představy, které chci hráčům sdělit. To znamená hrát vyvážený a kombinační fotbal. Podařilo se mi to implikovat ostatně i v Bohemce, která byla před mým příchodem známá nakopáváním míčů dopředu. To jsme úspěšně změnili a stejně to chci udělat i tady. Mít dobrou přechodovou fázi a kvalitní organizaci hry.  Proti Slovácku se trefil také Tomáš Pilík, jenž ale začal zápas mezi náhradníky. Jaké s ním máte další plány?
  Tomáše Pilíka samozřejmě dobře znám. Proti Slovácku jsme ale vycházeli také z toho, jaké měl soupeř rozestavení při rozehrávce. Z taktických důvodů tak dostal přednost Miloš Kratochvíl, který ale patří Plzni a v příštím kole nemůže nastoupit. Honza Polák zase dostal čtvrtou žlutou kartu. Ve středu zálohy tak dostanou šanci jiní hráči, čímž se otevírá šance třeba právě pro Tomáše.

  Plzeň nastřádala za deset kol stejný počet výher. Už jen zlomit její sérii pro vás musí být motivace jako hrom…
  Samozřejmě. Deseti mužstvům se bodovat s Plzní nepodařilo. To nejlépe svědčí o tom, jak výjimečná ta série je. Někdy vyhrajete celkem snadno, jindy musíte zápas trpělivě otáčet. Viktoria ale zvládá oba způsoby. Zdá se, že je nyní na vrcholu, jednou ta její šňůra musí ale padnout. Tak třeba skončí právě na nás. My se jí každopádně pokusíme zápas co nejvíce ztížit.

  V čem jsou podle vás největší zbraně Viktorie? Na co si dát hlavně pozor?
  Plzeň má obrovské sebevědomí i kvalitu. A to hlavně směrem do ofenzivy, kde si každý ligový zápas dokáže vytvářet šance. Tak to bylo už za mě. Otázka jen je, kolik těch šancí dokáže v utkání proměnit.

  Vy sám jste Plzeň ještě v minulé sezoně trénoval, ale klub vás odvolal z prvního místa tabulky. Byla to pro vás rána?

  Byla. A tak to už zůstane do konce mé kariéry. Všechno je o kolektivním výkonu a my díky němu vystoupali na první místo, kde jsme v době mého odvolání měli bod náskok na Slavii. Když člověk s mužstvem prohrává, tak ví, že odvolání může pochopitelně přijít. Když ale vedete tabulku, nemáte důvod tohle očekávat.  Jak vám vlastně vedení svůj tehdejší krok vysvětlilo? V médiích se psalo o tom, že si Viktoria potřebuje připravit půdu pro návrat Pavla Vrby…
  Mé odvolání proběhlo hrozně rychle, vlastně hned ráno po zápase. Ani nebyl čas něco příliš řešit. Vedení řeklo, že nebylo spokojeno s herní stránkou. Proto mě odvolalo z funkce.

  Bylo pro vás zadostiučinění, že bez vás Plzeň titul nakonec nezískala?
  To bych neřekl. Můj konec jsem bral jako realitu a Plzni fandil dál. I s evropskými poháry jsem tam odtrénoval nějakých 32 zápasů a samozřejmě jsem chtěl, aby titul získala. Z velké části bych se na něm podílel i já.

  Bude pro vás nedělní zápas o to zajímavější, když je soupeřem právě Plzeň?

  Zajímavý pro mě bude z více důvodů. Je to teprve můj druhý ligový zápas v Brně a dobře vím, že je Plzeň obrovský favorit. Pro nás budou důležitější až ty další zápasy, ale žádný pokus na zisk bodů nechceme samozřejmě prošustrovat. Takže i Plzeň se pokusíme maximálně potrápit.

  Kterého z hráčů Viktorie byste si nejvíce přál mít v kádru Zbrojovky?
  Těžko říct. Všechny hráče Plzně jsem měl rád, jejich kvalita byla obrovská. Nechci tedy vybrat pouze jedno jméno. Těch, které bych chtěl mít v kádru, je určitě víc.

  Z Brna v létě odešel do Plzně forvard Jakub Řezníček, jenž ale v novém působišti zatím nedostává moc prostoru. Nezkusíte ho získat v zimě na hostování?
  Myslím, že to určitě zkusíme. Plzeň má nabitý podzim, ale zatím využívá jen určitý počet hráčů a se sestavou až tak nerotuje. Její útočnou jedničkou je Krmenčík, ovšem uvidíme, co se stane v zimě. Jestli někoho ze základu prodá nebo nikoli. Pokud stávající kádr udrží, třeba už nebude potřebovat tolik hráčů, protože bude hrát méně zápasů. Počkejme si tedy, co budeme muset udělat, abychom tohoto fotbalistu dokázali získat.