<
1.kolo
>
  #KlubZSB
  1SK Slavia Praha00:00
  2MFK Karviná00:00
  3FC Baník Ostrava00:00
  4FK Teplice00:00
  5FC Slovan Liberec00:00
  6FK Jablonec00:00
  7SK Sigma Olomouc00:00
  8FK Mladá Boleslav00:00
  9FC Fastav Zlín00:00
  10Bohemians Praha 190500:00
  111.FC Slovácko00:00
  12FK Dukla Praha00:00
  13FC Viktoria Plzeň00:00
  14AC Sparta Praha00:00
  15SFC Opava00:00
  161.FK Příbram00:00

  Svoboda věří, že zavedení videa odstraní přehmaty a omyly rozhodčích

  HET ligu čeká v neděli velká premiéra videorozhodčího. V posledním zápase závěrečného podzimního 16. kola mezi pražskou Spartou a Mladou Boleslaví bude na Letné poprvé v historii české nejvyšší soutěže v ostrém online režimu nasazeno video. "Jsem rád, že jsme od mezinárodní pravidlové komise IFAB obdrželi povolení k vyzkoušení této revoluční novinky," řekl na tiskové konferenci předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

  Na tiskové konferenci k zavedení videa v rámci ligového utkání jste hovořil o tom, že jste zpočátku viděl tento projekt jako komplikovaný, až neřešitelný. V čem to podle vás bylo těžké?
  Začátky byly komplikované zejména v technickém zajištění přenosu. Je tam totiž ta podmínka, že videorozhodčí musí mít oddělené pracoviště, nesmí být ovlivňován komentářem z televize či jinými ruchy. Nejsložitější tedy bylo nalézt a domluvit se s partnerem na zajištění takového přenosového vozu, který těmito vlastnostmi disponuje.

  Zvažovali jste i jiné alternativy, například tzv. goal-line technologii, kterou využívá anglická Premier League?
  Goal-line technologie je trošku něco jiného, protože slouží k vyhodnocování pouze jedné situace. Neřešilo by to další sporné situace v průběhu utkání, jako jsou například penaltové zákroky, atd. Je možné, že se zavedením videa ustoupí goal-line technologie mírně do pozadí.

  Jaké výhody může video českému fotbalu přinést?
  Doufám, že mu to přinese zejména odstranění fatálních přehmatů a omylů rozhodčích, které rozhodují utkání. Ještě několik dní po utkání se totiž mluví pouze o těchto chybách rozhodčích, ale nikdo neřeší, že nějakou chybu udělali hráči nebo trenér. Řeší se pouze jen jeden moment. Od videa si tedy slibuji, že pomůže vymítit tyto fatální omyly, např. neregulérně dosažené branky.

  Podle čeho se budou utkání, kde bude využito video, vybírat?
  Pokud nedělní test dopadne dobře, budou to na jaře ty nejatraktivnější zápasy, které bude zároveň vysílat stanice O2TV Sport. Náš plán ale je množství zápasů rozšiřovat a aplikovat videorozhodčího i do dalších utkání a ne pouze do těch, které budou vysílány na O2TV Sport.

  Mohl byste odhadnout časový horizont, kdy by mohl být videorozhodčí využit na větším počtu, potažmo na všech ligových utkáních?
  Kdybychom si měli říct, kdy by mohla být pokrytá všechna utkání, nedostáváme se pouze do technického limitu, ale také do limitu personálního. Odhaduji, že se jedná o horizont dvou až tří sezón, kdy by mohly být všechny zápasy v ligovém kole odehrány s režimem videorozhodčího.