<
21.kolo
>
  #KlubZSB
  1FC Viktoria Plzeň2037:851
  2SK Slavia Praha2137:1242
  3FC Slovan Liberec2131:2238
  4SK Sigma Olomouc2126:1537
  5FK Jablonec2134:2136
  6AC Sparta Praha2129:1835
  7Bohemians Praha 19052120:1631
  8FK Teplice2124:2527
  9MFK Karviná2125:2923
  10FK Dukla Praha2122:3723
  11FC Vysočina Jihlava2123:3822
  12FK Mladá Boleslav2123:3521
  13FC Fastav Zlín2120:3521
  141.FC Slovácko2118:2720
  15FC Zbrojovka Brno2114:3019
  16FC Baník Ostrava2023:3812

  Svědík: Postavení v tabulce není takové, abychom se mohli vznášet v oblacích

  Tři jarní zápasy = devět bodů do tabulky! Takto skvělá rovnice platí Jihlavu, která se z otloukánka proměnila v postrach favoritů. Co stojí za takovým úspěchem, nastínil před utkáním na Dukle kouč Vysočiny Martin Svědík.

  Svědík: Postavení v tabulce není takové, abychom se mohli vznášet v oblacích

  Tři výhry po třech kolech asi nikdo nečekal. Nebo vy snad ano?
  Po zimě bylo velice obtížné určit, s jakým bodovým ziskem bychom na startu jara byli spokojeni. A i když to zní jako klišé, u nás to opravdu chodí tak, že se vždy soustředíme jen na ten nejbližší zápas, který máme před sebou. Jsme rádi, že se nám úvod jara povedl, ale zatím to jsou jen hodně malé krůčky. A cesta nás čeká ještě dlouhá.

  Jak si ale užíváte roli jarní senzace ligy?

  Neužívám si ji vůbec. Jako trenér si radost z výhry vychutnám jen v ten daný den, pak už ale musím v hlavě ihned přepnout tak, aby mužstvo bylo schopné co nejlépe pracovat a uspělo i příští zápas.

  Musíte teď držet hráče při zemi? Dovolí si více než dřív?
  Pro jejich sebevědomí je určitě jen dobře, že se nyní vítězí. Na druhou stranu si však každý zápas podrobně rozebíráme a nacházíme tak spoustu věcí, které nejsou v pořádku. Stále je co zlepšovat. Je to o tom si ty věci vytýkat, aby se naše chyby neopakovaly. Sami nejlépe víme, kde máme ještě rezervy. Navíc ani naše postavení v tabulce rozhodně není takové, abychom se mohli vznášet někde v oblacích.

  Prozradíte, kde vidíte největší slabiny mužstva?
  To si nechám pro sebe (s úsměvem). Ale je toho opravdu dost.  A jaký herní aspekt vám zatím dělá největší radost?
  Největší radost mám z toho, že pracujeme jako jeden tým. Byť tam vidím chyby, naše součinnost mě moc těší. Stejně jako práce v defenzivě, kterou na jaře zatím máme na velmi dobré úrovni. Navíc dokážeme vysoko presovat a pak vyrážet do rychlých protiútoků, z nichž se nám daří střílet góly.

  Jednou z největších hvězd týmu je Lotyš Davis Ikaunieks. Jak stěžejní pro vás bylo, že se vám ho povedlo udržet v týmu?
  Těžko budete v Jihlavě nahrazovat hráče, který umí dát za podzim klidně deset gólů. Pro nás tak bylo nesmírně důležité, aby tady Davis zůstal. Bez něj bychom asi jen stěží mohli pomýšlet na záchranu.

  Má už podle vás na základní sestavu Plzně nebo Sparty?
  Davis je vnímavý a pracovitý kluk, který sice ještě má nějaké nedostatky, ale intenzivně se snaží je odstraňovat. Jeho výkonnost tak půjde ještě nahoru a jednou bude opravdu hodně zajímavým hráčem. Také ale bude záležet na tom, jakým stylem bude jeho mužstvo hrát. On je typickým hráčem do rychlých náběhů, i proto mu náš styl tolik sedí. Jestli by mu ale v tuhle chvíli vyhovoval také systém Plzně nebo Sparty, na to teď asi nedokážu odpovědět.

  Co říkáte na to, že kromě Jihlavy chytily jarní rozjezd i týmy jako Karviná či Slovácko? Vypadá to, že boj o záchranu bude letos zajímavější než ten o titul…
  To ano, já si ale všímám hlavně nás. Ještě v zimě nám lidé vůbec nevěřili, naším startem jsme je ovšem zaskočili. Už se s námi zase musí počítat. Teď to jen musíme potvrzovat dál, což samozřejmě bude hodně těžké. Náš cíl se ale nemění. Musíme se svědomitě připravit na každý zápas a ten odehrát s maximální koncentrací.


  Před Jihlavou jste byl v Boleslavi, kde jste musel za podivných okolností skončit. Cítíte zadostiučinění, když vidíte, kde se klub momentálně nachází?
  Vůbec ne. V trenéřině se nedá takhle přemýšlet. Pro mě byla Boleslav dobrá příležitost i skvělá zkušenost. A můžu s čistým svědomím říct, že jsem se tam snažil odvádět tu nejlepší možnou práci. Že to nakonec nedopadlo, se ve fotbale bohužel stává. Vedení se zkrátka rozhodlo jít trochu jinou cestou, ale to je interní záležitost klubu. Já se už soustředím jen na angažmá v Jihlavě.

  Teď vás čeká Dukla. Bral byste před utkáním bod?
  Takhle před zápasem nepřemýšlím. Dukle se nepovedl zápas na Bohemce, její herní projev ale není vůbec špatný. Proti nám navíc bude maximálně koncentrovaná. O to to tam budeme mít těžší.

  FOTO: fcvysocina.cz